جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

طی روزهای گذشته خبرها درباره وجود دو استراتژی شرکت یا عدم شرکت در انتخابات از سوی جریان اصلاح طلب نقل محافل سیاسی و رسانه ای بوده است. به نحوی که بخشی از طیف تندروی جریان اصلاحات بر این عقیده هستند که باید برای حضور این طیف در انتخابات مجلس ییازدهم در اسفند ماه سال جاری شروطی تعیین شود و اگر این شروط محقق نشد در نهایت باید اصلاح طلبان دست به تحریم انتخابات بزنند.

به گزارش «تابناک»، در مقابل نگاه و استراتژی مد نظر این بخش از جریان اصلاحات، طیف معقول و معتدل این جریان قرار دارند که بکارگیری چنین روش انتخاباتی را آفت بزرگی برای این جریان می دانند و البته تاکید دارند که انها پیش از این هم چنین رفتاری را در پیش گرفته اند، اما در نهایت نتیجه ای از این روند حاصل نشده است؛ بنابراین به شدت مخالف در پیش گرفته شدن چنین رفتارهای نامعقولی هستند.

این بخش از جریان اصلاحات که از «سید محمد خاتمی» لیدر اصلاح طلبان تا چهره های قدیمی این جریان نظیر «بهزاد نبوی» در آن گنجانده می شوند، اعتقاد دارند که اصلاح طلبان علاوه بر رایزنی با نهادهای حاکمیتی نظیر شورای نگهبان برای روانه کردن تعداد بیشتری از چهره های تاثیر گذار اصلاح طلب به عرصه انتخابات، باید نهایت تلاشش را برای پرشور کردن این عرصه بکار بگیرند تا بتوانند بر رقیب چیره شوند.

در روزهای گذشته برخی چهره های اصلاح طلب به اظهار نظر در این خصوص پرداخته اند، حالا یک عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» تاکید دارد: «مشروط کردن حضور در انتخابات هیچ دستاور و عایدی را برای جریانات سیاسی در بر نخواهد داشت.»

مشروط کردن حضور در انتخابات هیچ عایدی برای جریانات سیاسی ندارد/ باید بستر حضور نامزدهای همه جریانات سیاسی در انتخابات فراهم شود

حجت‌الاسلام و المسلمین «سید رضا اکرمی» درباره اینکه برخی از اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات را مشروط به پذیرش شرط‌هایی کردند اظهار کرد: اولا باید به این موضوع اشاره کنم که برگزاری انتخابات مجلس رویکرد جدیدی در کشورمان نیست از این توصیه بنده به جریانات سیاسی این است که انتخابات مجلس یازدهم را هم یک امر عادی درنظر بگیرند و بدانند ملت ایران به مانند ادوار گذشته در انتخابات ثابت قدم هستند.

وی افزود: نکته مهم دیگر این است که بیشتر کسانی که منتسب به جریان اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی هستند فراتر از جریان سیاسی خودشان اظهارنظر فردی می‌کنند که در بحث انتخابات مشروط نیز این موضوع مطرح است.

عضو جامعه روحانیت مبارز تصریح کرد: عدم وجود یک ساختار حزبی در کشورمان سبب شده است تا برخی از چهره‌های شناخته‌شده گاها اظهاراتی را مطرح می‌کنند که نمی‌توان آن را به همه تعمیم داد.

اکرمی با بیان اینکه مشروط کردن حضور جریانات سیاسی در انتخابات امری قابل قبول نیست خاطرنشان کرد: فرآیند انتخابات در کشور ما کاملا مشخص است که در این بین خود جریانات سیاسی و البته چهره‌های شاخص آنها هم می‌دانند که به جز برخی از کلانشهرها حزب و گرایش سیاسی در بقیه شهرها که عمدتا نگاه سنتی در فرآیند رای‌گیری حاکم است کاربردی ندارد از این رو مشروط کردن انتخابات هیچ پیامدی را برای آنها در پی نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: ما امیدواریم با بهبود وضعیت اقتصادی کشور و تلاش همه علاقمندان به کشور و انتخابات باید مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کنند از این رو تعیین شرط در این مقطع بدون شک توجیهی ندارد.

عضو جامعه روحانیت مبارز اظهار کرد: به طور حتم باتوجه به شرایط امروز کشور انتظار می‌رود شورای نگهبان نیز  در روند تایید صلاحیت‌ها در جهت جلب اقبال مردم و افزایش مشارکت آنها وارد عمل شود و براساس معیارهای قانونی در جهت تایید و برررسی صلاحیت گزینه‌های واجد شرایط اقدام کند چرا که عصاره و مایه اصلی پررنگ کردن فضای انتخابات وجود نامزدهای مختلف از جناح‌های سیاسی مختلف است وگرنه انتخابات هیچ جاذبه‌ای برای مردم نخواهد داشت.


موضوع : اخبار سیاسی

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 10ام, 1398