جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

پارلمان اروپا اورسولا فون درلاین، سیاستمدار آلمانی را به ریاست کمیسیون اروپا برگزید تا این عضو بلندپایه حزب دموکرات مسیحی آلمان، نخستین زنی باشد که به این مقام اروپایی می‌رسد.

به گزارش ایسنا، شامگاه سه‌شنبه اورسولا فون درلاین با رأی ۳۸۳ تن از ۷۳۳ نماینده پارلمان اروپا به ریاست کمیسیون اروپا رسید. او جانشین ژان کلود یونکر می‌شود.

فون درلاین قرار است که روز چهارشنبه از مقام فعلی خود به عنوان وزیر دفاع آلمان استعفا دهد.

او از اعضای بلندپایه حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری آنگلا مرکل است و از پیش مشخص بود که دموکرات‌مسیحی‌های اروپا به او رأی می‌دهند.

پیش از رأی‌گیری، حدود دوسوم سوسیال‌دموکرات‌های اروپایی هم گفته بودند که به او رأی خواهند داد. لیبرال‌ها نیز اعلام کردند که از او حمایت خواهند کرد.

فون‌درلاین در سخنرانی آخر خود به عنوان نامزد پست ریاست پارلمان اروپا تأکید کرد که اروپا یک‌دست نیست و بین شرق و غرب، و شمال و جنوب شکاف‌هایی وجود دارد که باید برای از بین بردن آن تلاش کرد.

فراکسیون سوسیال دموکرات‌ها در پارلمان اروپا از سخنرانی فون‌درلاین تمجید کرد؛ به‌ویژه از حمایت او از تلاش بیشتر برای برابری زن و مرد.

رئیس جدید کمیسیون اروپا در سخنرانی خود به پدرش اشاره کرد که از اعضای بلندپایه حزب دموکرات مسیحی آلمان و از طرفداران پروپاقرص اروپای واحد بود. او گفت: کسی که بخواهد اروپا را تضعیف کند یا بین اعضای آن شکاف بیاندازد، با مخالف سرسختی مواجه خواهد شد.

او سخنرانی خود را با «زنده باد اروپا» به زبان‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی پایان داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از نیکلای ویلومسن، نماینده چپ در پارلمان اروپا نوشت که چپ‌های پارلمان اروپا مخالف فون درلاین بوده‌اند. ویلومسن از احزاب دیگر نیز خواسته است، به او رای ندهند.

سون گیگولد، نمیانده حزب سبزها در پارلمان اروپا به رویترز گفته است که سبزها از رئیس کمیسیون اروپا انتظارات بیشتری دارند. آنچه فون‌درلاین در سخنرانی خود در باره حفاظت از محیط زیست بیان کرده، با آنچه سبزها در نظر دارند تفاوت محسوسی دارد.

فون درلاین پزشکی خوانده و مادر هفت فرزند است. او نخستینی زنی است که به پست وزرات دفاع آلمان رسید.

انتهای پیام


موضوع : اخبار اقتصادی
برچسب : ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 25ام, 1398