جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

شاید بتوان یکی از مهم ترین اتفاق های امسال در رپ فارس را به جدایی شایع از کاغذ نسبت داد. اتفاقی که شاید در ظاهر خیلی غیر منتظرانه بود ولی دیر یا زود باید شاهد این اتفاق می بودیم.

شاید تا چند سال پیش اطرافیانش هم به زور می شناختنش! حدود سال ۹۰ بود که کم کم کار هایی با اسم محمدرضا شایع به گوش می رسید. پسری خوش استایل با سبک جدید و اصولی! خواننده ای که از مردم و برای مردم بود و همیشه می شد او را لا به لای مردم پیدا کرد. چیزی در میان تک تک لحظه ها…
شاید این تفاوت را بتوان تا حدودی به شرایط آن دوران ممرضا ربط داد. دورانی که رپ فارس جلوه ای به خود گرفته بود که دیگر آنچنان که باید نمیتوانست هدف درستی را پیش روی مخاطب قرار بدهد!
اگر بخواهیم برای شایع یک نقطه اوج قائل شویم زیاد کار درستی نیست چون ترک های ابتدایی این آرتیست همه گویای استعداد ناب او بودند. ولی به نظر من ” به تو دخلی نداره ” و ” یه روز خوب میاد ” اولین اثر های شایع بود که هر شنونده ای را جذب خودش می کرد! رپی که شایع می خواند را همه دوست داشتند. مهم نبود چه کسی پشت میکروفون ایستاده، مهم نبود چند سالشه، مهم نبود چه ظاهری داره، شنونده ها بدون توجه به این مسائل از شایع طرفداری می کردند.  شایع برای رپ کردن به مسائل ساده ولی در باطل مهمی اشاره می کند. مسائلی که تا حالا آن طوری که باید اصلا بهش دقت نمی کردیم. حسی که به شنوندگان القا می شد شبیه یک جوان با تجربه است که با لبخد کج و معنا دار خود روی صندلی نشسته و با به چالش کشیدن مخاطب سعی در بیان روز مرگی های تکراری می کند. در انتها هم بار و بندیل خودش رو می بندد و با گفتن چند نکته برای امید بخشی مسیرش را ادامه می دهد. در بعضی از ترک ها مثل” پروانه ” و ” چند شنبس امروز” به گونه ای ظاهر شد که انگار مهارت ویژه ای در خوب بودن دارد ! مثل یه قدرت مادر زادی، رپی را که می خواند را بلد بود.

رپ فارس

هر روز بیشتر اسمش را می شندیدیم ولی سکوی پرتاب پسر خلاق ما، استعداد یابی او توسط حصین ابلیس (رهبر لیبل کاغذ) بود. حصین توی فیس بوک شخصی خودش یکی از ترک های ممرضا را به اشتراک گذاشت و نوشت: اینه! با این منوال شایع به عنوان یکی از اعضای لیبل کاغذ توانست کار با تیم حرفه ای مثل کاغذ را تجربه کند. حاصل این تجربه انشار آلبوم “کرم” بود که شاهد همکاری حصین و شایع در این آلبوم بودیم. چبزی که محمد رضا شایع را توی دل همه جا می داد زرنگی و زکاوتش بود. می دانست چجوری توی دل جا باز کند. درد و دل با مخاطب را مهم ترین کار خودش می دانست و مدعی نبود! ولی همیشه با توپ پر دیده می شد و از کوچیک ترین فرصت ها استفاده می کرد.
مثلا تا کنون چهره خود را به مخاطب نشون نداده است!
به زبان خودش و طبق مصاحبه ای که از  برنامه “آشنا شو” پخش شده بود دلیل این کارش را اتفاق افتادن یه سری مسائل می دانست. در ابتدا به خاطر نداشتن ایده عکاسی مناسب و از همه مهم تر فرار کردن از مشخص شدن سن کم اش!
این ها دلایل کافی ای بودند ولی با ترک تحصیل از دانشگاه و شروع خدمت سربازی این دلایل تغییر کرد و برای شناخته نشدن و جلوگیری از مشخص شدن هویتش تصمیم بر این گرفت تا اتمام خدمت سربازی عکسی از او دیده نشه. خلاصه شما خودتان بهتر می دانید اینجا رپر بودن جرم حساب می شود!
نکته قابل توجه در مورد دوران خدمت شایع ای است که توی این دو سال هم کار بی کار نبود و ترک فوق العاده “از اول” جر ترک هایی بود که از او منتشر شد.
و بعد از اتمام خدمت او از همین وقفه استفاده کرد و این نشان ندادن چهره را تبدیل به یک امر همیشگی کرد. او با این کار کاراکتری خاص برای خود ساخت.
دانلود آلبوم اینجانب از شایع

اما برگردیم به داغ ترین موضوع این روز های رپ فارس یعنی جدایی شایع از کاغذ !
این روز ها سوالات زیادی حول محور این تصمیم مطرح می شود. آیا عضویت ” شایع ” در کاغذ به نفع وی بود یا نه ؟ پیشرفت این آرتیست به پاس فعالیت در لیبل کاغذ بود ؟ حالا که با جدایی شایع از کاغذ رو به رو هستیم چه تاثیری روی آهنگ هایش گذاشته می شود؟ باز هم همان شایع همیشگی می ماند یا قرار است مسیر جدیدی را بعد این انتخاب طی کند ؟

اول از همه به انتخاب و تاثیرات کاغذ بر روی  محمد رضا شایع بپردازیم. همه قبول داریم که کاغذ نردبان مناسبی برای پیشرفت شایع بود. نردبانی که پله هایی مثل حصین و جعفری (منیجر لیبل کاغذ) داشت و خروجی ای مانند صادق!
محمد رضا شایع را اگر کاغذ معرفی نمی کرد و زیر پر و بالش را نمیگرفت الان باید صرفا برای دوستاش می خواند! پس این کاغذ بود که شایع را به اینجا رساند. اما خب همچی به طور کامل درست نیست. پس کنار تاثیرت سازنده این عضویت باید به نکات مخرب آن هم اشاره کنیم. نکاتی که شاید صادق واحدی هم متوجه آن ها شد و تصمیم بر جدایی گرفت. به طور مثال اگر بخواهید نسبتی بین آلبوم کرم (و ترک های قبل آن) و آلبوم های ” دو به شک ” ” ناقابل ” و سینگل ترک های بعد آن قائل شویم. متوجه یک سری تغییرات می شوید.

لیبل کاغذ

از مهم ترین تغییر قابل لمس، تغییر شخصیت این رپر بود. دیگر زیاد از زبون همه نبود و به نکات کوچک و ساده کمتر توجه می شد. شایع توی “کاغذ” با توجه به سیاست های حاکم این لیبل مجبور به امتحان سبک های جدید مثل گنگ و دیس آل شد. البته تغییر و تحول همیشه لازم است و خوده ممرضا هم از تغییر خوشش می آمد و میخواست قدرت خودش را توی هر سبکی خاطر نشان کند.
بحث تغییر در سبک اگر اصولی باشد نه تنها باعث از دست دادن مخاطبین نمی شود بلکه می توانه باعث افزایش عمر آرتیستی و بیشتر شنیده شدن بشود. شاید قابل لمس ترین خواننده برای این مورد “ساسی مانکن” باشد. خواننده ای که توی دهه ۸۰ همه به طور کامل از او متنفر بودن و داشت مسیری اشتباه می رفت. ولی امروزه می بینیم که همه جا ترک های جدید اون پلی می شود. از مجالس و دور همی ها گرفته تا توی دبیرستان دخترانه! البته همیشه پلی شدن دلیل بر درست بودن مسیر نیست.
تغییر باید اصولی باشد. هر تغییری دلیل بر درست بودن نیست!
گنگ خواندن محمد رضا شایع مخاطبین زیادی برایش جذب کرد. چون گنگی بود با کلمات عامیانه و به طور خلاصه باید گفت کاملا مارکت پسند.
باید به این نکته توجه می کرد که طرفداران قدیمی او دلایل دیگری برای دنبال کردن وی داشتند. تا حدی هم می توان گفت داشت کم کم آن ها را نا امید می کرد. ولی خب وقتی مخاطبین قدیمی می دیدند که شایع این سبک ر ا هم خوب می خواند (انگار سال هاس تخصصش را دارد) پس باز هم شایع را حمایت می کردند.

دومین تغییر که این اواخر هم تشدید شده، توجه نادرست و تصنعی به نیاز مخاطبین است. حسی که به مخاطب واقعی دست می دهد به گونه ای است که انگار به اجبار در مورد یک موضوع خاص صحبت شده و دیگر مثل قبل رنگ و بوی خیلی خاص نداشت. این در حالی بود که طرفداران کاغذ بیشتر از هر موقعی از شایع حمایت می کردند و اگه اثر پخش شده یک ترک معمولی بود باز هم کورکورانه حمایت می شد. در حقیقت حرف های شایع ساده تر از هر موقعی شده و جای خالی تمامی ایده های خلاقانه و تیکه های خاص حس می شود. به گونه ای آنقدر به سمت عامه پسند بودن رفته که دیگر رد پایی از زیر زمینی بودن از او دیده نمی شود و صرفا تکست هایی می نویسد که بیشتر نتیجه تنهایی و سیگاره!

اما میزان رضایت هر فرد از آرتیست به نیازش بر میگردد. اگر به دنبال شنیدن ترک های عادی اما زیبا هستید که گاها چند جمله دل نشین در آن دیده می شود و به راحتی خواننده محبوبتان بتواند رکورد جدیدی در پلی شدن را ثبت کند پیشنهاد من به شما “شایع” این روز ها است!
اما اگر به دنبال هنرمند محبوب قدیمیتان در بین ترک های قدیمی هستید و بعضی وقتا دلتان لک می زند برای” کوه ” ، “پروانه ” ، ” حاج مهدی ” و … و پلی لیست تان را زیر رو می کنید تا دوباره این ترک ها را پلی کنید، بهتر است زیاد به روند این رپر امیدوار نباشید!
اگه بخواهیم برای تغییر زمان قائل شویم باید درست همین اتفاق یعنی جدایی شایع از کاغذ را خاطر نشان شویم. درست همزمان با انتشار پست خداحافظی شایع  از کاغذ ! البته کمی عقب تر گفتیم که صادق هم این مسیر را قبلا امتحان کرد ولی باز هم نتوانست آن جوری که باید برگردد. صادق هدف خودش را روی سبکی فلسفی و سیاسی قرار داد که خب در آن سبک هم تا حدودی موفق شد، ولی صادق توی کاغذ کجا و صادق خارج کاغذ کجا؟

آلبوم اینجانب از شایع

برای خوب شدن، جدایی شایع از کاغذ واجب بود و از این به بعد باید منتظر یک شایع جدید باشیم. یک شایع بدون توجه به فیلتر های مسیر!
البته این را هم بدانید قرار نیست شایع با لیبل دیگری فعالیت کند چون این پسر با معرفت و کار درست برای گذشته اش ارزش قائل است و خوب می داند از کجا شروع کرده و همیشه جواب خوبی را با خوبی می دهد. اینکه بعد از شایع چه کسی می تواند جای او را در کاغذ پر کند زیاد مهم نیست ولی امیدوارم شایع این بار راه رو اشتباهی طی نکند! البته چندی پیش این آرتیست آهنگی به نام ” باری به هر جهت ” با همراهی زال منتشر کرد که نشان داد هنوز هم می تواند به خوبی هر چه بهتر سبک قدیم خود را حفظ کند. همچنین در آخر تابستان آلبوم طولانی شایع به نام اینجانب منتشر می شود. آلبوم اینجانب از شایع دارای ۱۲ ترک می باشد و شما هم اکنون می توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید. پک فیزیکی آلبوم شامل امضای آرتیست و همچنین شماره قرعه کشی می باشد. بعد از انتشار آلبوم قرعه کشی صورت می گیرد که برندگان می توانند با محمدرضا شایع دیدار داشته باشند! توجه داشته باشید که در انتشار عمومی آلبوم اینجانب شما فقط کیفیت ۱۲۸ آن را در اختیار دارید و برای کیفیت های بالا تر باید آلبوم را خریداری کنید.
در آلبوم اینجانب آهنگ ساز های قدری مثل محمد رضائیان، بیت کوری و چند بیت ساز حرفه ای کار می کنند. جالبست بدانید که با توجه به استوری هایی که در این مدت از آرتیست های مختلف دیده شده است احتمال می رود در این آلبوم شاهد همکاری شایع و رضا پیشرو و ایمان حرارت باشیم. شما با لینک زیر می توانید بیوگرافی رضا پیشرو را در در کنار دیگر بیوگرافی های سایت تاینی نیوز مطالعه فرمایید.

شایع و رضا پیشرو

به عنوان حرف آخر باید به سبک کاری که کاغذ در پیش گرفته توجه کنیم. یعنی کشف استعداد و معرفی آن به عنوان یک حرفه ای به دنیای موسیقی.
کاری که خیلی وقت پیش “بلک کتس” در زمینه موسیقی پاپ کرد. استعداد های زیادی با این لیبیل معرفی شدند و بعد ها تنهایی کار کردند و به خواننده های بزرگی تبدیل شدند. از خروجی های این گروه افرادی مانند سامی بیگی، کامران، هومن و …. بودند.
اینکه بعد از جدایی شایع از کاغذ چه کسی می تواند جای او را در کاغذ پر کند زیاد مهم نیست ولی امیدوارم شایع این بار راه را اشتباهی طی نکند!

  • رُک : کجا می روی آقای شایع ؟
  • نویسنده : جِی دی
  • شماره شیش

در زمان انتشار این آلبوم،شما می توانید لینک های دانلود آلبوم اینجانب از شایع را از تاینی نیوز می توانید دریافت کنید.


موضوع : اخبار هنری

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 8ام, 1398