جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

رادیو ایران با قرار دادن ۱۲ واژه فرنگی بر وبگاه خود، از مردم خواسته است معاول فارسی آنها را پیشنهاد دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی رادیو ایران، این شبکه برای سومین سال متوالی، پویش آیین سخن را برای نگهبانی از زبان فارسی طراحی کرده است. در این  پویش هر ساله مراسمی ویژه در روز پاسداشت زبان فارسی با همت فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام می شود. همچنین به مدت دو ماه فراخوان موضوعاتی درباره زبان فارسی اتفاق می‌افتد. این آیین با شعار «هر ایرانی نگهبان زبان فارسی» فعالیت می‌کند.

امسال رادیو ایران ۱۲ واژه فرنگی را که پیشنهاد فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، گرفته و روی وبگاه خود به مردم عرضه کرده است تا آنها برابرهای فارسی برای واژه های فرنگی بسازند. در این فعالیت فرهنگی و رسانه ای، فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم مشارکت دارد.

یدالله گودرزی مدیر گروه فرهنگ و ادب رادیو ایران و نماینده معاونت صدا در شورای زبان فارسی گفت: حقیقت این است که همه آدم ها می توانند واژه بسازند و وارد زبان کنند در قدیم معتقد بودند که تنها شاعر می تواند این کار را انجام دهد،  اما تجربه نشان داده است که هر کسی به شرط آگاهی می تواند واژه جدید بسازد و با استفاده از راه های خلاقانه آن را وارد زبان کوچه بازار کند.

گودرزی افزود: در دوران معاصر متاسفانه واژه سازی در زبان فارسی کم اتفاق افتاده است که به خاطر توجه نکردن نخبگان و تنبلی ادیبان این اتفاق رخ داده است. در حالی که زبان با توجه به مقتضیات روزمره نیاز دایمی به تولید واژه دارد.

زبان فارسی ظرفیت های خوبی برای واژه سازی دارد مثل استفاده از پیشوند ها و پسوند ها برای کلمه سازی یا ساخت ترکیب یا صرف کلمات. مثلا کلمه «داوطلب» از دو واژه  ایرانی و عربی ترکیب شده و کاملا درست هم است و یک کلمه جدید به زبان فارسی اضافه شده است.

یدالله گودرزی اضافه می کند: ما می توانیم قواعد زبان خود را روی واژه های بیگانه اجرا کنیم و از آن‌ها کلمه جدید بسازیم. این کار در زبان های دیگر به وفور اتفاق می افتد.

فراخوان آیین سخن در رادیو ایران از همه مردم می خواهد واژه ایرانی بسازند و به عنوان معادل واژه‌های فرنگی پیشنهاد دهند.

از طرف دیگر رادیو ایران برای اولین بار فراخوان شعر درباره زبان فارسی را پیشنهاد داده است که تا کنون در کشورهای فارسی زبان اتفاق نیفتاده است.

از جوانان با فرهنگ  شاعران و مخاطبان رادیو ایران می خواهیم سروده های خود یا دیگران را درباره زبان فارسی برای ما به نشانی وبگاه رادیو ایران بفرستند، به  ده نفر از بهترین افراد هدایای نفیسی دریافت خواهد شد، و گزیده شعرها در مجموعه ای ایرانسروده منتشر خواهد شد.

گودرزی در پایان می فزاید:  این فراخوان تا بیستم مرداد تمدید شده و همه می توانند در آن شرکت و برای آگاهی بیشتر به وبگاه رادیو ایران www. Radioiran.ir مراجعه کنند.

نتایج در برنامه کافه هنر رادیو ایران هر روز ساعت ۱۶ پخش می شود.

انتهای پیام


موضوع : اخبار فرهنگی
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 7ام, 1398