جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

ایران ظرفیت زیادی در حوزه تحقیقات بالینی و خدمات درمانی دارد

مدیرعامل شرکت دارویی رش پارس در ایران گفت: ایران جامعه تحصیلکرده‌ای دارد و دانش، سیستم تحقیقات و مطالعات بالینی موجود در ایران بسیار خوشحال کننده است.

فرید بیدگلی در گفت‌وگویی با طبنا(خبرگزاری سلامت) با اشاره به فعالیت‌های این شرکت دارویی سوئیسی در ایران، افزود: کودکان نقش مهمی ‌برای رشد جامعه دارند چراکه آنها مدیران آینده کشور هستند. در فضای رو به رشد سلامت و درمان در ایران این موضوع مهمی ‌است که بتوانیم بهترین گزینه‌ها را برای درمان کودکان فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه این شرکت به انجام فعالیت‌های خیریه ادامه می‌دهد گفت: از سال ۲۰۰۳ این شرکت خیریه خودش به نام «ری اکت (Re-Act)» را پایه گذاری کرد و توانست از سال ۲۰۱۳ در کل دنیا حدود ۱۵ میلیون فرانک سوئیس در مراسم‌هایی نظیر «پیاده روی برای کودکان (Children’s Walk)» از سوی خیرین جمع آوری کند. این شرکت مبالغ جمع آوری را دو برابر کرده و برای امور خیریه هزینه کرد.

بیدگلی اضافه کرد: سال گذشته اولین همایش «پیاده روی برای کودکان» در ایران برگزار شد حدود ۱۵۶ میلیون تومان کمک جمع آوری و در اختیار موسسه محک قرار گرفت. امسال هم در دومین همایش «پیاده روی برای کودکان» هدف این بود که حدود ۳۰۰ میلیون تومان جمع آوری و به ساخت مدرسه‌ای که تحت تاثیر سیل در خوزستان قرار گرفته کمک کنیم.

ورود دانش به ایران و ارتقای سلامت

مدیرعامل شرکت دارویی رش پارس در ایران در پاسخ به اینکه به جز تولید دارو در ایران برای ورود دانش هم اقدامی ‌داشته‌اید، گفت: در راستای تحقیقات علمی‌ کارهای زیادی انجام داده‌ایم. در حال حاضر بر روی موضوع «پزشکی دقیق و شخصی (Personalized Health Care) » کار می‌کنیم. در اصل «پزشکی دقیق و شخصی» بر روی ژن بیماران تمرکز می‌کند تا بتواند دقیق‌ترین روش درمانی‌ای که برای هر شخص باید مورد استفاده قرار گیرد، را تشخیص دهد.

وی با بیان اینکه در مورد تحقیق و توسعه و وارد کردن روش نوآورانه مطالعات بالینی در ایران هم اقداماتی داشته‌ایم، توضیح داد: ادامه داد: امسال هم دومین کنفرانس «پزشکی دقیق و شخصی» را در ایران برگزار و در همین راستا با دانشگاه تهران تفاهمنامه‌ای علمی‌‌و آموزشی امضا کردیم.

فناوری‌ جدیدی برای تشخیص بهتر عوارض بیماران ام اس

بیدگلی با اشاره به ورود فناوری جدید برای تشخیص بهتر عوارض بیماران ام اس هم اظهار کرد: زمانیکه بیماران ام اس به پزشک مراجعه می‌کنند ممکن است در زمان اوج بیماری نباشد، یکی از مهمترین مشکلات در درمان بیماران ام اس این است که پزشک همیشه نمی‌تواند تشخیص دقیقی از وضعیت بیمار داشته باشد، به همین منظور پروژه فلادلایتFloodlight)) بوجود آمد تا با ثبت رفتار لحظه به لحظه بیمار، پزشک بتواند رفتار بیمار را بررسی و تشخیص بهتری برای وی داشته باشند. ما این فناوری را وارد ایران کرده‌ایم. حالا ایران پنجمین کشوری است که این نرم افزار در آن پیاده شده است.

مدیرعامل این شرکت دارویی گفت: در تلاشیم تحقیق بالینی دیگری به نام «ری شیپ (Re-Shape) » را وارد کشور کنیم که تمرکز آن بر بیماران هموفیلی است. تلاش ما این است که دانش را وارد کشور کنیم. زمانیکه دانش پیشرفته وارد کشور ‌شود باعث حفظ سلامت و ارتقای دانش پزشکی شده و از خروج بیماران و همچنین خروج ارز جلوگیری می‌کند. از طرفی پزشکان هم برای فراگیری این دانش‌ها نیازی به خروج از کشور نخواهند داشت.

در شرایط تحریم همواره در کنار ایران بوده و هستیم

بیدگلی در پاسخ به اینکه آیا تحریم باعث خواهد شد رش ایران را ترک کند، اضافه کرد: حدود ۴۹ سال از حضور این شرکت در ایران می‌گذرد و همواره در دوران تحریم ایران را ترک نکرده است، ما به بیماران برای فراهم کردن روش‌های درمانی پیشرفته و جدید متعهدیم و خارج از تمامی ‌موضوعات سیاسی به تعهد خودمان به جامعه ایرانی پایبند بوده و خواهیم بود.

مدیرعامل این شرکت دارویی گفت: برای اینکه بتوانیم ادامه حضورمان در ایران و تاثیرگذاری در حوزه دارو را داشته باشیم در تعامل خیلی نزدیک، هماهنگی و ارتباط تنگاتنگ با وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و دولت سوئیس هستیم.

وی اضافه کرد: اگر درباره شرایط بدتر صحبت می‌کنیم باید بگویم که همین الان هم اوضاع چندان خوب نیست، اما مهمترین نکته این است که باید تلاشمان را انجام دهیم تا دسترسی بیماران به داروهای با کیفیت فراهم شود.

بیدگلی با بیان اینکه ما سابقه طولانی‌ای در تولید داخلی در کشور داریم، تاکید کرد: این موضوع به سال ۲۰۰۱ و زمانیکه تفاهمنامه‌‌ با شرکت زهراوی برای تولید داروهای «سلسپت» و «روآکوتان» در داخل کشور برمی‌گردد، ما اولین شرکت بین‌المللی بودیم که در ایران روی تولید داخلی تمرکز کردیم. در سال ۲۰۰۶ هم فعالیت جدیدی را با شرکت سبحان آنکولوژی برای سرمایه گذاری روی داروهای سرطان شروع کردیم.

مدیرعامل این شرکت دارویی گفت: یک ماه پیش هم قرارداد جدیدی با شرکت زهراوی برای تولید داروی «زلودا» بستیم. همه ما می‌دانیم تولید داخلی چه اهمیتی دارد؛ چراکه یکی از مهمترین اثرات آن توسعه اشتغال است. مسلما در کنار فعالیت‌های تحقیق و توسعه، ایجاد شغل و توسعه دانش نیز اهمیت دارد و استراتژی ما در این شرکت این است که در کنار تولید دارو‌ و حضورمان به ارتقای دانش کشور هم توجه ‌کنیم.

خدمات درمان و سلامت در ایران قابل قبول است

بیدگلی درباره وضعیت سلامت و خدمات درمانی در ایران، تصریح کرد: حدود ۱۸ سال است که در این صنعت و در کشورهای انگلستان، آمریکا و چین فعالیت دارم، ایران جامعه تحصیلکرده‌ای دارد و دانش، سیستم تحقیقات و مطالعات بالینی موجود در ایران بسیار خوشحال کننده است. با سیستمی‌ که وجود دارد ایران می‌تواند هر روز سلامتی و درمان را ارتقا داده و به نوعی پتانسیل‌های جدید سلامتی را کشف کنند.

وی معتقد است: ایران رویکرد علمی ‌‌و تحقیقاتی‌ بسیار خوبی نسبت به دارو دارد اما متاسفانه داروهایی که در سلامت دنیا انقلاب کرده‌اند خیلی سریع وارد کشور نمی‌شوند. نیاز است که داروها فارغ از شرایط سخت اقتصادی و سیاسی وارد کشور شوند.

مدیرعامل این شرکت دارویی سوئیسی گفت: ما با وجود ارتباط با شرکت مادر در سوئیس به صورت رسمی‌‌ در داخل ایرن به عنوان یک شرکت داروساز ثبت شده‌ایم و تاکید می‌کنم که من شرکت رش پارس را یک شرکت ایرانی می‌دانم. ما در حال کار با بزرگترین انجمن‌های مطالعاتی در حوزه سرطان، هماتولوژی و عصب شناسی در کشور هستیم.

بیماری نگران کننده‌ای کودکان را ایرانی را تهدید نمی‌کند

بیدگلی با اشاره تحقیقات در حوزه کودکان اظهارکرد: براساس تحقیقات صورت گرفته در ایران بیماری‌ نگران کننده‌ای کودکان را تهدید نمی‌کند. تمامی‌ حوزه‌های بیماری و درمان مانند همه جای دنیا برای ارتقا و توسعه فضای بسیاری دارند. موضوع مهم این است که باید نگرش خودمان را فارغ از موضوعات سیاسی و اقتصادی کشور توسعه دهیم.


موضوع : اخبار سلامت

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 31ام, 1398