جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا رحمانی در مراسم افتتاح نمایشگاه فرصت های ساخت داخل اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان و اساتید دانشگاهی کشور، بزرگوارانه در خصوص ساخت داخل نکاتی را فرمودند و از همان روز در وزارت صنعت و وزارت علوم با یک توان جدید حرکت‌هایی را آغاز کردیم.

وی افزود: در گام اول همایش دانشگاه و صنعت به همت وزارت علوم برگزار شد و در گام بعدی و توسط وزارت صنعت، نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید در دستور کار قرار گرفت که امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

* ما می توانیم

رحمانی افزود: باید باور کنیم که ما می‌توانیم، خودباوری آن چیزی است که همواره در فرمایشات موکد امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست و ما باید در جهت آن حرکت کنیم.

وزیر صنعت تاکید کرد: کشور ما دارای موقعیتی استراتژیک بوده و از منابع طبیعی و انسانی قابل توجهی برخورداریم.

* اگر صنعت و تولید فعال باشد آثارش فراگیر خواهد بود

رحمانی تصریح کرد: اگر صنعت و تولید فعال باشد آثارش فراگیر خواهد شد، راهکار اساسی حل مسایل کشورمان هم همین است.

وی افزود: نمود اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های دانش بنیان و حتی بهره وری و دستگاه های دیگر در همین تولید و صنعت و واحدهای صنعتی است.

وزیر صنعت با اشاره به کارکرد موثر تولید در عملکرد سایر دستگاه های دولتی، گفت: اگر تولید رونق بگیرد، اشتغال ایجاد می شود و موضوعاتی مانند مالیات و روابط کارگر و کارفرما دارای نمود بیشتری خواهد شد.

رحمانی افزود: مردم باید احساس کنند که در جبهه جنگ اقتصادی قرار داریم و در حال مبارزه هستیم.

وزیر صنعت اظهار داشت: خوشبختانه در شرایط موجود جوانان متخصص و توانمند پای کار آمده‌اند و ظرفیت های خوبی در حال فعال شدن است، باید از فرصت وجود همین جوانان و توانمندی های آنها در بخش های مختلف صنعتی استفاده کنیم.

وی افزود: امسال یک روح جدید، انگیزه، شور و اراده جدی و جهادی در بخش تولید و صنعت مشاهده می کنیم که باید تقویت شود.

* دو بال فناوری و صادرات برای توسعه صنعت

وی گفت: صنعت برای توسعه واقعی و برای پرواز به دو بال فناوری و صادرات نیاز دارد.

رحمانی با اشاره به استقرار ۶ هزار واحد فناور در پارک های علم و فناوری کشور، تصریح کرد: این ظرفیت بسیار خوبی است که باید از آن بهره لازم را ببریم.

* کاهش بیکاری در ۳ ماهه اول امسال

وی اضافه کرد: خوشبختانه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

وزیر صنعت اظهار داشت: اگر واحدهای بزرگ در حوزه های فولاد، خودرو و پتروشیمی فعال شوند، قطعا بر واحدهای کوچک و پایین دست نیز تاثیر خواهند داشت.

وی گفت: ضروری است نمایشگاه فرصت های ساخت داخل در واحدهای بزرگ تداوم داشته باشد، در واحدهای کوچک از طریق تشکل ها ادامه یابد و اطلاع رسانی دقیق انجام شود.

* وب سایت‌های معرفی فرصت‌ها و توانمندی‌ها راه‌اندازی شود

رحمانی تصریح کرد: با انجمن‌ها و تشکل ها در این خصوص صحبت کردم و کار را نیز شروع کرده اند و در همین راستا انجمن‌ها، وب سایت‌های معرفی فرصت‌ ها و توانمندی ها و نیازها را راه اندازی کنند.

* پیوست ساخت داخل تهیه و تنظیم شود

وزیر صنعت تاکید کرد: باید متناسب با هر نمایشگاه تخصصی، پیوست ساخت داخل تهیه و تنظیم شود.

وی بیان کرد: در سیاست های تجاری و وارداتی این برنامه را داریم که اگر کالایی به حد کافی ساخت داخل داشتیم، وارداتش را ممنوع می‌کنیم.

* مرکز ساخت داخل راه اندازی شده است

وی افزود: مجموعه ای را برای شناسایی کالاهای دارای امکان ساخت داخل به عنوان مرکز ساخت داخل راه انداختیم که به این امورات رسیدگی می کنیم.

وزیر صنعت با بیان اینکه سازمان گسترش به رسالت خودش متناسب با شرایط روز برگشته است، گفت: ایدرو در حوزه مرکز ساخت داخل که راه افتاده است، پیگیری های لازم را انجام می دهد.

* در صنعت فولاد خودکفاییم

وی افزود: در صنعت فولاد به نسبت سایر بخش ها خودکفاییم، اما در برخی حوزه های دیگر نیازمندی هایی داریم که باید برطرف شود.

* در زمینه قطعات خودرو، ساخت داخل کاملا حیاتی است

رحمانی تصریح کرد: در برخی قسمت ها مانند برخی قطعات خودرو، ساخت داخل کاملا حیاتی است و باید به هر نحو ممکن مشکل را حل کنیم.

بنابراین گزارش در حاشیه این نمایشگاه، تفاهم نامه ای بین وزارت صنعت، وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی به امضا رسید.

انتهای پیام/


موضوع : اخبار اقتصادی
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 27ام, 1398