جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان تهران عنوان کرد:

از سال ۸۵ تاکنون همه قطعه سازان با مشکل نقدینگی مواجه هستند

عصر خودرو- پروژه راه اندازی خط تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ که روز گذشته با حضور معاون علمی و فن آوری ریاست جمهوری آغاز شد، در سال‌های گذشته و پس از برجام سرمایه گذاری شده بود و حتی بسیاری از قطعه سازان در آن سرمایه‌گذاری کرده بودند.

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، محمد رضا نجفی منش با بیان این مطلب گفت: ایران خودرو با پیگیری راه اندازی این پروژه و ادامه آن تصمیمی درست اتخاذ کرده است تا سرمایه گذاری هایی را که انجام داده را به ثمر بنشانند.
رئیس هیات مدیره  انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان تهران ادامه داد: این پروژه اکنون با داخلی سازی 61 درصد آغاز شده و به زودی با توان متخصصان داخلی به 80 درصد داخلی سازی خواهد رسید.
او در خصوص تامین قطعات های‌تک و با فن آوری بالا مربوط به این خودرو، اظهار کرد: دشمن اصلی ما آمریکاست که با 700 نفر پرسنل در حال رصد چگونگی تامین قطعات در صنعت خودروسازی و سایر صنایع ایران است و در این زمینه اگر به دشمن گرا ندهیم بهتر است.
نجفی منش افزود: بزرگترین کاری که در ماه‌های گذشته برای صنعت قطعه سازی انجام شده، تامین تومان نقدینگی ریالی بابت بخشی از مطالبات قطعه‌سازان بود، دیروز نیز جلسه ای در مجلس برای تامین 844 میلیون یورو نقدینگی ارزی مورد نیاز این صنعت برگزار شده است.
محمدرضا نجفی‌منش در بخش دیگری از سخنان خود  نیز گفت: فراکسیون پیگیری قول و قرارهای مسئولان در مجلس تشکیل شده و روز گذشته برخی اعضای انجمن صنایع نیرو محرکه و قطعه‌سازان همگن در جلسه ای با این فراکسیون، مشکلات را مطرح کردند.
وی تاکید کرد: نظر اعضای این انجمن بر دریافت ریالی این مبلغ ارزی وعده داده شده است که به هیچ عنوان تورم زا نیست، زیرا هر روز بیش از هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می شود و این رقم ارزی معادل یک هفته افزایش نقدینگی کشور است.
نجفی منش تصریح کرد: اگر 844 میلیون یوروی وعده داده شده تاکنون محقق شده بود، با کسری قطعات و خودروهای در کف کارخانجات مانده مواجه نبودیم.
وی  همچنین با بیان اینکه از سال 85 تاکنون همه ساله قطعه سازان با مشکل نقدینگی مواجه بودند گفت: این شرایط قدرت تفکر را از مدیران قطعه سازی گرفته و نمی توان به توسعه، داخلی سازی، ارتقای فناوری و غیره فکر کرد.
در ادامه  این نشست امیرحسین جلالی نائب رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان استان تهران، نیز با بیان اینکه در موضوع مشکلات صنعت قطعه‌سازی دو مسئله تحریم و فضای کسب و کار مهم است، اما با وجود اثرگذار بودن تحریم ها این طور نبوده که این مشکلات اقتصادی بتوانند ما را فلج کند گفت: بزرگترین مشکل ما فضای کسب و کار است که به روابط ما با خودروسازان برمی‌گردد؛ قراردادهایی که به طور عمده مربوط به 10 سال قبل است و یکسری مفاد آن به هیچ عنوان رعایت نمی شود.
جلالی ادامه داد: از جمله این مفاد می توان به بروز رسانی قراردادها و پرداخت های به موقع به قطعه‌سازان اشاره کرد که امروز به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است.
وی افزود: آنچه امروز از خودروهای کف کارخانجات مانده می شنویم، مشکل آن قطعه سازان نیستند و اگر قراردادهای مربوطه به روز شوند، قطعات را سر موعد مقرر تأمین خواهیم کرد.
گفتنی است اکنون مجموعه مطالبات زنجیره تامین خودروسازان به بیش از 22 هزار میلیارد رسیده که فقط 9 هزار میلیارد تومان آن را معوقات تشکیل می دهد.


موضوع : اخبار خودرو
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 26ام, 1398