جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش افکارنیوز،

 سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی به مناسبت سی و یکمین سالروز تأسیس مؤسسه جهاد سازندگی لبنان گفت: سی و یکمین سالروز تأسیس مؤسسه جهاد سازندگی را تبریکمی گویم و برای افرادی که در این مؤسسه به مردم خدمت می‌کنند، آرزوی توفیق می‌کنم. آغاز شروع مؤسسه جهاد سازندگی به شکل غیررسمی در سال ۱۹۸۵ بود.

اخبار بین الملل- وی افزود: سید عباس موسوی حامی مادی و معنوی این طرح بود و برای تحقق و توسعه آن تلاش فراوانی داشت. مؤسسه‌ای که تحت تحریم آمریکایی قرار گرفت بخشی از مقاومت از ابتدا بود و ما به آن افتخار می‌کنیم. مقاومت فقط از ابتدا فقط به بُعد نظامی نپرداخت بلکه در کنار آن حزب الله در زمینه‌های مختلف از جمله سیاسی و فرهنگی و بهداشتی و دیگر زمینه‌ها حرکت کرد. زیرا مقاومت در همه زمینه هاست و همه افراد مخلص و صادق بودند این مقاومت توانست به آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ برسد.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: مؤسسه خدمات شایانی ارائه داد شامل ترمیم خانه‌های ویران شده و کمک‌ها در زمینه‌های کشاورزی. مؤسسه جهاد سازندگی بخشی از سیاست پایداری مقاومت در کنار مبارزه مسلحانه و سیاسی است. دو هفته پس از جنگ جولای احدی در خیابان نماند و این تجربه بی سابقه‌ای در تاریخ بشری است. پس از جنگ ۳۳ روزه، اسرائیل و برخی در منطقه دلخوش کرده بودند که پیروزی به شکست تبدیل شود و پایگاه مقاومت علیه آن شود. ما قبل از توقف جنگ برنامه ریزی کردیم و شروع به آماده سازی برای روزی که جنگ متوقف شود کردیم و مؤسسه جهاد سازندگی نقش مهمی در اجرای طرح‌ها داشت.

وی افزود: از بطن مؤسسه جهاد سازندگی تجربه مؤسسه وعد با حمایت ایران آغاز شد و کمک‌هایی که دولت کرد. پس از سال ۲۰۰۶ مؤسسه اهتمام خود را بر روی بُعد کشاورزی، تعاونی و توسعه گذاشت. هنگامی که جنگ در هر کشوری رخ می‌دهد، مردم برای سال‌ها خارج از خانه‌های خود می‌مانند اما مؤسسه وعد که از دل مؤسسه جهاد سازندگی بیرون آمد ظرف ۵ سال طرح‌هایش را پایان رساند.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: مأموریت جهاد سازندگی به ابعاد دیگر پس از توقف جنگ معطوف شد و برادران در مؤسسه در راستای اجرای طرح‌های مختلفی حرکت کردند که از جمله آن طرح شجره الطیبه برای صحرازدایی بود. طی سالیان گذشته بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال توزیع شده است. از همه مردم مناطق می‌خواهم که آنچه کاشته شده را حفظ کنند و به درخت کاری ادامه دهند و این مسئولیت ملی است و فواید زیست محیطی آن نیاز به توضیح ندارد.

نصرالله در ادامه به نقش مؤسسه جهاد سازندگی در ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: یکی از چالشهای مهم فرصت شغلی است که ما شعارهای زیادی در این زمینه می‌شنویم. مؤسسه در راستای نیروی متخصص عمل کرده است تا بتوانند وارد بازار کار شوند. همچنین طرح سوق المونه را داشتیم که سال‌ها قبل شروع شده است و محصولات برای فروش عرضه شده است.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: آیا می‌دانید که ضاحیه که حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر دارد آیا می‌دانید که مشکل آب دارد؟ این از محرومیت است. آب از ساده حقوق ملت لبنان است و ما منتظر طرح‌ها و پروژه‌ها برای آبرسانی به ضاحیه هستیم. مؤسسه جهاد سازندگی منبع‌های آب شرب در ضاحیه قرار داده است. این پروژه ادامه دار است و امیدواریم تا روزی که آب شرب به ضاحیه برسد، ادامه یابد.

وی به طرح‌های همکاری تعاونی و نیز طرح بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و در ادامه گفت: مشکل در لبنان این است که چشم انداز و جدیتی وجود ندارد. ما به اراده نیاز داریم و اینکه کار شود. هر کشوری که می‌خواند روی پای خود بایستد باید بخشهای تولیدی داشته باشد. تاکنون سیاست دولتی در زمینه کشاورزی وجود ندارد و وزارت کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند که در این بخش تحولی ایجاد کند. ما در این زمینه به سیاستهایی نیاز داریم.

 


موضوع : اخبار جهان
برچسب : , ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 4ام, 1398