جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

بعد از انتشار خبر قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران، حواشی و ابهامات زیادی پیرامون این قتل در فضای مجازی ایجاد شد.

یکی از ابهاماتی که در ارتباط با این قتل در دادگاه مطرح شد، وجود دو اسحله در صحنه قتل و حضور یک مرد دیگر در روز حادثه در خانه میترا استاد است که طبق اظهارات خود نجفی، صحبت‌های وکیل مدافع نقض می‌شود.

در جلسه اول دادگاه قتل میترا استاد، شهریاری نماینده دادستان در زمان قرائت کیفرخواست با اشاره به اظهارات کارشناسان پرونده گفت: گلوله از فاصله‌ای بیش از یک متر و کمتر از ۵ متر شلیک شده و بازبینی دوربین‌های مداربسته ساختمان نشان می‌دهد ابتدا در ۷ خرداد ۹۸ فرهاد آقازاده راننده نجفی در ساعت ۱۰ و ۸ دقیقه به داخل ساختمان وارد شده و دو عدد کیف از متهم تحویل گرفته و ساعت ۱۰ و ۱۹ دقیقه هم خارج شده است و ساعت ۱۱ و ۴۳ دقیقه متهم به همراه یک کیف دستی کوچک از ساختمان خارج شده و سپس راننده و دختر او وارد ساختمان می‌شوند و صحنه قتل را می‌بینند که هیچ کدام از ساکنان ساختمان هم صدای گلوله را نشنیده بودند، اما صدای درگیری را شنیده بودند.

در جلسه دوم دادگاه ابعاد دیگری از پرونده بررسی شد.

قاضی کشکولی، گودرزی وکیل نجفی و کارشناس اسلحه مواردی را در رابطه با تعداد گوله‌های شلیک شده در روز حادثه و نحوه وقوع قتل مطرح کردند.

صحبت‌های مطرح شده در جلسه دوم دادگاه این ابهام را ایجاد کرد که در صحنه قتل دو اسلحه وجود داشته است.

نجفی در دفاعایات خود به شلیک ۵ گلوله به سمت مقتوله اعتراف کرد و گفت: قبول دارم که اشتباه کردم، اما نمی‌خواستم که مقتوله را بکشم. در رسانه‌ها عنوان شد که من با ۵ گلوله همسرم را کشتم، اما اگر به این نکته پی ببرید متوجه می‌شوید که برای انجام قتل یک گلوله نیز کافیست و این خود نشان دهنده آن است که من با انگیزه قبلی اقدام به قتل میترا استاد نکردم.

نجفی با بیان اینکه من بدون قصد قبلی مرتکب قتل شدم، گفت: با وجود شلیک ۵ گلوله، ۴ گلوله به دیوار و سقف برخورد کرده بود که در این وضعیت قصد قبلی برای انجام قتل بی معنی است.

سرگرد عزتی کارشناس اسلحه آگاهی در رابطه با تیرهای شلیک شده و نحوه قتل گفت: سلاحی که برای ما آوردند، کلت برتا بود و ۸ تیر در محل حادثه کشف شد و یک تیر هم از بدن مرحومه خارج شد.

وی افزود: پس از آزمایش سلاح مشخص شد که آزمایش زمان تیراندازی درست است و از محل حادثه هم ۵ پوکه کشف شد که دو پوکه روی دمپایی، یک پوکه روی روشویی و یک پوکه هم روی وان حمام بود و یک روکش گلوله را هم از کنار وان پیدا کردیم.

قاضی جلسه در ادامه از نجفی پرسید با توجه به اظهارات کارشناس توضیح دهید که چگونه تیر اول و دوم به مقتوله اصابت کرده است.

نجفی در پاسخ به اظهارات قاضی گفت: در مورد ۴ گلوله‌ای که ابتدا شلیک شد، هیچ نشانه‌گیری وجود نداشت و تنها گلوله آخر به دست و سینه او برخورد کرده که در آن هنگام دست میترا روی دست من بود.

بر خلاف صحبت‌های نجفی و کارشناس اسلحه که شلیک ۵ گلوله را تأیید می‌کنند، اما گودرزی وکیل نجفی از وجود ۹ جای گلوله در صحنه قتل خبر داد.

گودرزی گفت: مگر می‌شود ۵ گلوله شلیک شود، اما در محل حادثه ۹ محل اصابت وجود داشته باشد؟ مگر می‌شود یک مرد ناشناس وارد صحنه شود، او را دستبند بزنند و آزاد کنند و کسی هم نپرسد که او چه کسی است؟

وکیل نجفی گفت: شماره سلاح با شماره‌ای که در کیفرخواست و تشخیص هویت اعلام شده، متفاوت است و باید این مسئله روشن شود.

گودرزی با بیان اینکه ما با ۵ پوکه مواجه هستیم، اما گزارش حاکی از ۹ محل اصابت است، گفت: احتمال دارد که ۴ شلیک مربوط به اسلحه‌ای دیگر باشد.

او با بیان اینکه با احتساب اصابت گلوله به دست و سینه ۹ محل برخورد گلوله داریم، گفت: سوال این است که چه کسی گلوله‌ها را شلیک کرده است.

وکیل نجفی با بیان اینکه تیم بررسی صحنه اعلام کرده که ورودی گلوله به سینه دارای شکلی مدون است، تصریح کرد: پزشکی قانونی اعلام کرده ورودی گلوله شکلی بیضوی دارد.

گودرزی با بیان اینکه دو گلوله از ۹ محل اصابت کشف کردیم، گفت: تضادهایی در حادثه رخ داده وجود دارد که محصول عجله است، زیرا آن حمام کوچک اقیانوس بزرگی برای تیم بررسی کننده است که تحقیقات میکروسکوپی را می‌طلبد.

وکیل نجفی با بیان اینکه تعدادی دکمه کنده شده متعلق به پیراهن مردانه از محل حادثه کشف شد، گفت: وقتی در این باره از موکلم سوال کردم، او گفت که در آن روز تیشرت پوشیده بودم، لذا مسئله دکمه‌های پیراهن باید بررسی شود.

گودرزی با اشاره به اصابت گلوله به دست میترا استاد افزود: بازسازی صحنه، فاقد اصابت گلوله به دست مرحومه است، این موضوع صورت جلسه را باطل می‌کند، زیرا موضوع اصابت گلوله به دست مقتوله بسیار مهم است.

گودرزی با اشاره به اصابت گلوله به دست میترا استاد افزود: بازسازی صحنه، فاقد اصابت گلوله به دست مرحومه است، این موضوع صورت جلسه را باطل می‌کند، زیرا موضوع اصابت گلوله به دست مقتوله بسیار مهم است.

وی افزود: هنگامی که اعلام کردم وضعیت گلوله اصابت کرده به جسد را نیاز دارم، تیم بررسی گفتند که گلوله دفورمه شده است، اما وقتی که از آقای عموئی کارشناس دادگستری سوال کردم که اگر گلوله به دست و قفسه سینه بخورد دفورمه می‌شود یا خیر؟ که او در پاسخ گفت: اندام مورد اصابت از اندام نرم است و این سبب دفورمگی نمی‌شود.

صحبت‌های وکیل نجفی در جلسه دوم دادگاه باعت شد این ابهام ایجاد شود که در صحنه قتل دو اسلحه وجود داشته است که باید منتظر بمانیم در سومین جلسه دادگاه که فردا برگزار می‌شود به این ابهامات پاسخ داد می‌شود یا نه؟

صحبت‌های وکیل نجفی در حالی مطرح شد که خود شهردار اسبق تهران در اظهاراتش در دادگاه، در مورد شلیک گلوله از اسلحه خود به سمت میترا استاد اعتراف کرده است.

باشگاه خبرنگاران


موضوع : اخبار حوادث
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 30ام, 1398