جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع آمریکا روز شنبه اعلام کرد که شرکت تسلیحاتی «لاکهید مارتین» آمریکا قرارداد فروش 1.48 میلیارد دلاری سامانه دفاع موشکی تاد به عربستان را برنده شد.

بر اساس اعلام پنتاگون، قرارداد جدید اصلاح قرارداد سابق برای تولید سامانه دفاعی برای عربستان است. قراداد جدید قیمت کلی فروش سامانه تاد به عربستان را به 5.36 میلیارد دلار افزایش می‌دهد.

پیشتر نیز قرارداد۸.۱ میلیارد دلاری میان آمریکا و عربستان‌سعودی بسته شده بود که این قرارداد شامل ۱۲۰ هزار موشک هدایت‌شونده، پشتیبانی برای جنگنده‌های اف-۱۵ سعودی، تعدادی خمپاره‌انداز، موشک‌های ضد تانک و مسلسل‌های کالیبر ۵۰ است.

بر اساس گزارش‌ها 11 ایالت از جمله «پنسیلوانیا»، «ماساچوست»،  «آریزونا»  و «ناحیه کلمبیا» از زمان دخالت ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها در سال 2015 در یمن، به عربستان و امارات جنگ افزار صادر کرده‌اند. این جنگ افزار‌ها شامل بمب، پرتابگرهای راکت، مسلسل و سلاح‌های دیگر می‌شود.

بر اساس آمارهای دولتی، ناحیه کلمبیا به تنهایی 737 میلیون دلار تجهیزات نظامی به این کشورها صادر کرده، کارولینای شمالی نیز از سال  2015  تا مارس (فروردین) 2019 ،1.9 میلیارد دلار جنگ‌افزار به عربستان صادر کرده است.(جزئیات بیشتر)

فروش سلاح به امارات و عربستان در حالی اتفاق می‌افتد که پس از دخالت ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها از سال 2015 در یمن، هزاران نفر از ساکنان این کشور در حملات هوایی جان خود را از دست دادند.  گفته می‌شود ائتلاف سعودی در جنگ یمن حدود 9 میلیارد و 360 میلیون دلار فقط برای حمله‌های هوایی هزینه کرده است. ارتش آل‌سعود همراه متحدان خود در حالی حمله نظامی و محاصره همه جانبه در یمن را از سال  2015 به این سو  به منظور بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی این کشور و همچنین خلع سلاح «انصار الله» در یمن آغاز کرد، که هنوز به هیچ یک از اهداف خود نرسیده است.

انتهای پیام/

 


موضوع : اخبار جهان
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 29ام, 1398