جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

رسانه کلیک – سه دوست در دنیای استارتاپی و کسب و کار که هر کدام سوابق درخشانی در این حوزه  دارند؛ دست به دست هم داده و فنلاند کیو را راه اندازی کرده اند.

بهمن دعاییان (فعال حوزه کسب و کار با بیش از ١۶ سال تجربه تجاری و استراتژیک در محصولات و پروژه‌های نوآورانه و بین‌المللی)، ابرا گوهری (مشاور ارشد توسعه کسب و کار بین المللی با بیش از ١۵ سال سابقه در زمینه مشاوره و مدیریت پروژه‌های بین‌المللی‌سازی و تجاری ‌سازی ایده‌های نوآورانه) و پویا محمدی (کارآفرین سریالی با بیش از ١٠ سال تجربه در راه اندازی استارتاپ و کسب و کار در فنلاند. عضو هیات مدیره انجمن توسعه و تجارت فنلاند-ایران زیر نظر وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی فنلاند، عضو اتاق بازرگانی جوانان جهان) با سوابق درخشان خود با راه اندازی فنلاند کیو در تلاشند راه و مسیر درست صادرات ایده را در اختیار استارتاپ های ایرانی قرار دهند.

پویا محمدی، به نمایندگی از این تیم از شرکت جدید و جنس فعالیتشان می گوید. محمدی توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان با ایده‌های استارتاپی وارد اتحادیه اروپا شده و از امکانات کشورهای اروپایی چون فنلاند استفاده کرد. پشتیبانی مالی کشورهای خارجی یکی از دلایل مهم و جذابی است که استارتاپ ها را برای صادرات ایده ترغیب می کند.

محمدی در گفتگو با کلیک با توضیحاتی در رابطه با استقبالی که استارتاپ های ایرانی از موضوع ایده های صادراتی دارند، شروع می کند و می گوید: «سه دلیل عمده وجود دارد که باعث می شود استارتاپ های ایرانی برای صادرات استارتاپشان ترغیب شوند. اولین دلیل، عبارت از عدم جذب سرمایه گذار خارجی برای استارتاپ هایی است که قصد دارند در خارج از کشور عرضه کنند. دومین مساله در این نکته نهفته است که بسیاری از ایده ها در ایران جوابگو نیستند اما در خارج از ایران بستر مناسبی برای عرضه آنها فراهم است.

سومین و مهم ترین دلیل هم مسایل مربوط به تحریم هایی است که از طرف ایالات متحده آمریکا علیه ایران تحمیل و اعمال شده است. نمونه بازر این تحریم ها را در روزهای اخیر با گیت هاب تحربه کردیم که بسیاری از شرکت ها و برنامه نویسان را با مشکلاتی مواجه کرد. تمام این عوامل دست به دست هم داده و زمینه تاسیس شعبه ای در خارج از ایران را برای استارتاپ ها می چیند.»

محمدی با اشاره به این نکته که فنلاند کیو حاصلی از دیتا و اطلاعات این تیم سه نفره است، ادامه می دهد: «ما در فنلاند کیو ضمن اینکه مشاوره های بیزینسی به خارج از کشور می دهیم؛ در بخشی از فعالیتمان مشاوره هایی در اختیار شرکت های خارجی که درصدد هستند کارشان را در ایران استارت بزنند قرار می دهیم.

در کنار این مسایل، بخشی با نام استارتاپ ویزا داریم. در این قسمت استارتاپ های ایرانی را راهنمایی می کنیم که بتوانند وارد اتحادیه اروپا شده و در ادامه استارتاپشان را در فنلاند ریجستر کنند.»

شاید برای شما هم مثل من سوال شده که چرا فنلاند کیو؟ محمدی در توضیح این سوال می گوید: «یکی از دلایل ما این است که کشور فنلاند؛ فاندهای زیادی برای استارتاپ ها تدارک دیده و استارتاپ ها با ورود به فنلاند می توانند از تمام  ویژگی ها و خدمات استفاده کنند.

از طرفی من سال هاست در فنلاند ساکنم و در انجمن توسعه و تجارت فنلاند – ایران که زیر نظر وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی فنلاند مشغول فعالیت است، عضو هیت مدیره هستم. همین باعث شده این مسیر برای ما آسان تر شود و بدین تریتب می توانیم دیتای بهتری از وزارت ها بگیریم.»

او در ادامه شرح فعالیت فنلاند کیو اضافه می کند: «تلاش ما در این راستاست که به استارتاپ ها کمک کنیم زمانی که وارد فنلاند شدند، بدون مشکل با پاسپورت ایرانی بتواند حساب بانکی باز کرده و از درگاه های اینترنتی استقاده کرده و فعالیت کنند.»

محمدی تاکید می کند: «در کنار تمام این نکات، به استارتاپ ها کمک خواهیم کرد که به راحتی به فضای کار اشتراکی دسترسی پیدا کنند. از طرفی شرایط ورودشان به شتاب دهنده های فنلاندی را فراهم کرده و کمک خواهیم کرد به شبکه 2 هزار نفره سرمایه گذاران فنلاندی دسترسی پیدا کنند. ضمن اینکه بستر استفاده از امکانات دولت فنلاند را نیز برایشان میسر خواهیم کرد.»


موضوع : اخبار فناوری

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 6ام, 1398