جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «تسویکا یحزکیلی» (Tsvika Yehezkeli) روزنامه‌نگار صهیونیست و تحلیلگر امور عربی مدعی شد، برای آزادی نظامیان اسیر در دست حماس باید «یحیی السنوار» رئیس دفتر سیاسی این جنبش در نواز غزه ربوده شود.

یحزیلی در گفت‌وگو با کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی ادعا کرد: اگر ارتش عملیاتی منحصر به فرد علیه رهبران حماس انجام دهد می‌توان معادله را تغییر داد؛ دولت اسرائیل به ربودن السنوار فکر کرده و برای این موضوع آماده است.

وی افزود، علیرغم تخریب‌های بسیار نوار غزه در جنگ ۵۱ روزه در سال ۲۰۱۴، حماس همچنان قدرتمند باقی مانده است؛ سه سال پس از این جنگ آرام بود اما از یک سال و نیم قبل بالن‌های آتش‌زا و راهپییمایی‌های بازگشت در مرز غزه و فلسطین اشغالی آغاز شده است.

یحزکیلی ادامه داد، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ تل‌آویو سه جنگ علیه نوار غزه به راه انداخت تا حماس را به زانو درآورد اما حماس باقی ماند. در حالی که تل‌آویو از ساخت فرودگاه، بندر و کارخانه کوکاکولا در نوار غزه سخن می‌گوید حماس شیوه‌ای دیگر یعنی «جهاد علیه اسرائیل» را انتخاب کرد، به همین دلیل جنگ ۲۰۱۴ برای تل‌آویو موفقیت آمیز نبود.

وی سپس گفت: دولت اسرائیل (در سال ۲۰۱۱) با آزادی ۱۲۰۰ اسیر فلسطینی،‌ «گلعاد شالیت» را پس گرفت و پس از آزادی اسرای فلسطین پشیمان شد و تصمیم گرفت دیگر این تجربه را تکرار نکند؛ اکنون اسرائیل در مخمصه بزرگی افتاده و یکی از آن ۱۲۰۰ اسیر، یحیی السنوار است که به یکی از مسؤولان حماس در نواز غزه تبدیل شده است.

«ابوعبیده» فرمانده کل گردا‌ن‌های «القسام» شاخه نظامی حماس سه سال پیش (۱۳۹۵) گفت‌وگویی با شبکه «الاقصی» انجام داد و همزمان تصاویر مربوط به چهار اسرائیلی اسیر در دست حماس نیز منتشر شد.

در اولین واکنش صهیونیست‌ها به انتشار این تصاویر، وبگاه صهیونیستی «واللا» تلاش کرد این موفقیت را کم‌اهمیت جلوه دهد؛ این وبگاه نوشت: بیانیه القسام موضوع جدیدی نداشت.

در ادامه این  گزارش آمده بود، ارتش  رژیم صهیونیستی هویت‌های چهار نظامی که عکس آنها منتشر شده را می‌داند؛ دو تصویر مربوط به «هدار گولدن» و «شائول آرون» است که پیش‌تر و همزمان در جنگ ۵۱ روز علیه غزه در سال ۲۰۱۴ کشته شدند (جسد آنها در دست القسام است). 

این وبگاه صهیونیستی افزود، دو تصویر دیگر یکی مربوط به «ابراهیم منگستو» آفریقایی‌تباری است که به فلسطین اشغالی سفر کرده و تصویر بعدی مربوط به «هاشم شعبان السید» از ساکنان نقب است. رژیم صهیونیستی سپس ادعا کرده هر دوی این افراد از اختلالات روانی رنج می‌برند و به اشتباه وارد نوار غزه شده‌اند.

انتهای پیام/


موضوع : اخبار جهان
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 29ام, 1398