جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

هانیحسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به برگزاری دادگاه برای محاکمه شیخ ابراهیم زکزاکی بیان کرد: شیخ زکزاکی یکی از شخصیت‌های مبتکر و  تاثیرگذار شیعه در نیجریه بود که توانست تفکرات و اندیشه‌های اهل بیت را به مردم نیجریه منتقل کند و شرایطی فراهم کند که شیفتگان مکتب حسینی هر روز در نیجریه افزایش یابند.

وی ادامه داد: طی یک دهه گذشته سعودی‌ها با نفوذ در میان فرماندهان نظامی و مقامات سیاسی و قضایی کشور نیجریه، تلاش کرده‌اند تا مانع حرکت شیخ زکزاکی در این کشور شوند. آنها  در این راستا، ده‌ها میلیون دلار رشوه به فرماندهان نظامی و سیاسی نیجریه پرداخت کرده‌اند.

کارشناس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: حملات مکرر به منزل شیخ زکزاکی و یاران او با تحریک عربستان و وهابیت که نفوذ زیادی در نیجریه و شرق و غرب آفریقا پیدا کرده، بوده است. متاسفانه هرگاه دادگاهی برای تبرئه شیخ زکزاکی برگزار می‌شود، سعودی‌ها با نفوذ در میان قضات و فرماند‌ها نظامی نیجریه مانع این کار می‌شوند.

هانی زاده خاطرنشان کرد: جریان وهابیت در نیجریه همسو با صهیونیست‌ها به صورت خزنده و آرام در حال نفوذ در میان شیعیان این کشور هستند از ترس اینکه مبادا محور مقاومتی در آفریقا به وجودبیاید و خطری را متوجه صهیونیست‌ها و وهابیون داشته باشد.

وی با بیان اینکه صهیونیست‌ها همراه وهابیون نقش پررنگی در اقدامات خشونت آمیز علیه شبخ زکزاکی دارند، افزود: همین وهابیت و صهیونیست‌ها بودند که با حمایت‌های مالی و سیاسی خود باعث بروز فتنه و تفرقه در سودان شدند و حال نیز تمام تلاش خود را در ایجاد شکاف و تفرقه بین مسلمانان شیعه و سنی در مناطق غرب آسیا و شمال آفریقا دارند.

انتهای پیام/


موضوع : اخبار سیاسی
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 27ام, 1398