جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

مدیرکل موزه‌ها و اموال تاریخی کشور، موزه را مهم‌ترین رکن فرهنگی جامعه و معیار توسعه دانست و از صدور مجوز اولین موزه در اقامتگاه بوم‌گردی روستای سریزد شهرستان مهریز خبر داد.

به گزارش ایسنا،‌ «محمد رضا کارگر» در بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان مهریز، گفت: آثار تاریخی باارزش، مردمان اصیل و بافت تاریخی زیبا باعث شده تا استان یزد و شهرستان مهریز مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی باشد.

وی با بیان این که کالبد شهری و جریان زندگی متفاوت باعث ایجاد علاقه در گردشگران داخلی و خارجی می‌شود، اظهار کرد: شهر مهریز دارای میراث ملموس و ناملموس و ویژگی‌های غنی و منحصر به فرد است و در آینده می‌تواند به یک قطب گردشگری تبدیل شود که به رونق و توسعه پایدار شهرستان کمک شایانی خواهد کرد.

مدیر کل موزه های کشور با اشاره به این که موزه‌ها تلاش می‌کنند میراث مادی و معنوی را حفظ کنند، گفت: باید به سرمایه گزاران کمک کنیم تا حرکت‌های خود جوش مردمی پایدار بماند.

وی موزه را مهمترین رکن فرهنگی جامعه و معیار توسعه دانست و از صدور مجوز اولین موزه در اقامتگاه بوم گردی در روستای سریزد شهرستان مهریز خبر داد.

کارگر در پایان با بیان این رشد موزه‌ها نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست، عنوان کرد: در موزه‌های خصوصی شاهد رشد چشمگیری هستیم به طوری که مدیران میراث‌فرهنگی استان‌ها به طور مستمر بر تقاضا مکرر بخش خصوصی و مجموعه‌داران برای راه‌اندازی موزه‌ها تاکید دارند.

«رضا زارع زاده» فرماندار مهریز نیز در ادامه به وضعیت امروز موزه و موزه‌داری در کشور اشاره کرد و گفت: با مرور ۳۰۰ سال تاریخ موزه‌داری جهان، شاهد یک وضعیت مطلوب در عرصه موزه‌داری هستیم.

وی افزود: تک تک افراد جامعه باید در امور موزه‌ها نقش داشته باشند چرا که موزه‌ها زمانی به عنوان نهاد اجتماعی نقش را ایفا می‌کنند که تمام مردم در این موضوع مشارکت داشته باشند.

زارع‌زاده با بیان این که امروزه موزه‌ها خودجوش و براساس نیاز اجتماعی شکل می‌گیرند، گفت: در بسیاری از روستاها افراد آثار تاریخی خانوادگی خود را به صورت خودجوش در یک موزه جمع می‌کنند که تبدیل به کانونی برای هم‌اندیشی می‌شود.

وی افزود: امروز جامعه ایرانی به این نیاز رسیده که در حفظ هویت خود بدون نیاز جدی به حمایت دولت بکوشد و این حفظ هویت در قالب راه‌اندازی موزه شکل می‌گیرد.

فرماندار مهریز در پایان نیز گفت: از آنجایی که جامعه نیاز به رشد و توسعه دارد، بنابراین یکی از اتفاقات مهمی که در حوزه موزه‌داری باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع اجتماعی شدن موزه‌هاست.

انتهای پیام


موضوع : اخبار گردشگری
برچسب : , , ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 6ام, 1398