جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سران روسیه و فرانسه در جریان یک گفت‌وگوی تلفنی روز پنجشنبه خواستار حفظ توافق هسته‌ای با ایران شده و بر ضرورت افزایش تلاش‌ها جهت حفظ این توافق تأکید کردند. 

در بیانیه کرملین درباره این گفت‌وگوی تلفنی آمده است: «هر دو طرف تأکید کردند که توافق هسته‌ای مهم‌ترین عامل تضمین امنیت در خاورمیانه و حفظ نظام منع اشاعه است.»

این بیانیه همچنین خاطر نشان می‌دهد «ولادیمیر پوتین» و «امانوئل ماکرون»، روسای جمهور روسیه و فرانسه حفظ برجام را حائز «اهمیت فراوان» دانسته و وعده دادند تلاش‌های خود جهت حفظ آن را افزایش دهند. 

دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی در خصوص تبعات خروج آمریکا از برجام و لزوم اجرای توافق از سوی طرف‌های باقی‌مانده در آن نیز بحث و تبادل نظر کردند. 

روز پنجشنبه، در یک رویداد جداگانه، «سرگئی لاوروف» و «هایکو ماس»، وزرای خارجه روسیه و آلمان هم با یکدیگر دیدار و درباره توافق هسته‌ای گفت‌وگو کردند. 

در آن دیدار، لاوروف که به آلمان سفر کرده از اروپا خواست مواضع روشن‌تری در خصوص اقدامات آمریکا و نقض قطعنامه شورای امنیت از سوی این کشور اتخاذ کند. او علاوه بر این تأکید کرد که مسئولیت حفظ برجام فقط با ایران نیست.

 وی گفت: «اگر ما مرتب بگوییم که بقای برجام صرفاً به ایران بستگی دارد مشکل بتوان توافق را حفظ کرد. ضروری است همه را به خویشتنداری دعوت کنیم. ضمن آنکه ما نباید دلیل اصلی [مشکلات] را نادیده بگیریم: یک عضو دائم شورای امنیت قطعنامه این نهاد سازمان ملل را نادیده گرفته و از بقیه هم می‌خواهد که این قطعنامه را اجرا نکنند. لازم است این موضوع به صورت اصولی ارزیابی شود. امیدواریم شریکان اروپایی‌مان چنین ارزیابی‌هایی ارائه کنند.»

انتهای پیام/ 


موضوع : اخبار جهان
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 28ام, 1398