جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

آی سینما: روتگر هاور هنرپیشه سرشناس هلندی که بیش از هرچیز برای بازی در نقش روی بتی آدم مصنوعی شورشی فیلم «بلید رانر» شهرت داشت، در سن ۷۵ سالگی درگذشت. وب‌سایت رسمی او اعلام کرد که او روز جمعه بعد از یک بیماری کوتاه در خانه‌اش در هلند از دنیا رفت.

ریدلی اسکات او را برای بازی در «بلید رانر» بعد از تماشای فیلم‌های پل ورهوفن کارگردان هموطنش مانند «سرباز نارنجی» و «لذت ترکی» انتخاب کرد. مهم‌ترین سکانس او در فیلم اسکات، مونولوگ پایانی روی پشت بام در مقابل هریسون فورد بود که خود هاور بیشتر آن را نوشت.

او متولد ۱۹۴۴ در شهر بروکلن هلند بود و قبل از بازیگری مدتی کوتاه به عنوان امدادگر در ارتش خدمت کرد. او بعد از بازی در چند فیلم ورهوفن در هالیوود جلب نظر کرد و در سال ۱۹۸۱ در فیلم «نایت‌هاوک» با حضور سیلوستر استالونه در نقش یک تروریست خشن بازی کرد.

یک سال بعد حضورش در «بلید رانر» او را تثبیت کرد و به بازیگری پرکار در آمریکا و اروپا تبدیل شد. «مفت‌سوار» در سال ۱۹۸۶ دیگر فیلم مهم هاور بود.

در کارنامه او بازی در مجموعه «بافی خون‌آشام کش» و فیلم‌های «شهر گناه» و «دراکولا ۳ بعدی» دیده می‌‌شود. او در سال‌های اخیر در فیلم‌های کوچک و کم خرج کارگردانان مستقل مقابل دوربین می‌رفت.

9417


موضوع : اخبار هنری
برچسب : ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 3ام, 1398