جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

وامق آباد، لؤلؤ، سیمک، انارستان، دهران، در آسیاب، درختنگان و شنگستان از جمله روستاها و آبادی‌های ییلاق کوهپایه است. وجود قله‌ها، دشت‌ها، دامنه‌ها و آبشارهای زیبای ییلاق کوهپایه باعث شده تا روستاهای آن مورد توجه کوهنوردان و طبیعتگردان قرار گیرد که از جمله‌ی آن‌ها دره شنگستان است.

دره شنگستان در روستای وامق آباد قرار دارد و یکی از مسیرهایی است که کوهنوردان برای صعود به قله سیمک و گهر از آن عبور می کنند. شنگ نام محلی درخت زبان گنجشک است و شنگستان نام روستای کوچکی است که در ابتدای دره قرار دارد. روستای وامق آباد و شنگستان در راستای رودخانه‌ی درختنگان واقع شده است و دره شنگستان به حد فاصل مسیر رودخانه از روستای شنگستان تا پای چشمه‌ی گهر گفته می‌شود. صخره‌ها و سنگ‌های موجود در بستر رودخانه، آبشارهای زیبایی را در دره‌ شنگستان بوجود آورده است.

پوشش گیاهی دره شنگستان علاوه بر باغ‌های میوه شامل آلاله، ریواس، انغوزه، بادرنج و بادام کوهی است. قوچ، میش، گرگ، روباه، کبک، چکاوک و شاهین از جمله جانوران و پرندگان این منطقه هستند.

با ما همراه باشید و با مسیر پیمایش دره شنگستان آشنا شوید. 

در ورودی دره شنگستان، اهالی روستا به دلیل جلوگیری از تردد خودروهای غیر بومی، حصار کشیده‌اند. بعد از گذشتن از حصار، مسیر با گذشتن از کنار باغ های میوه، عبور از عرض رودخانه و صخره های آن ادامه خواهد یافت.

بعد از حدود دو ساعت پیاده‌روی در این مسیر زیبا، به ده حسین سیف الله می رسید؛ دهی که به نام پیرمردی به همین نام است و گفته می‌شود او ده را آباد کرده و تنها فرد ساکن در ده نیز هست. اگر در دره شنگستان حسین سیف الله را ملاقات کردید، شنیدن خاطره‌ی درگیری او با پلنگی در دره شنگستان را از دست ندهید.

بعد از حدود یک ساعت و نیم پیاده‌روی از ده حسین سیف الله و گذشتن از درختان بید و بوته های زرشکی که در کنار رودخانه خودنمایی می کنند، به اولین آبشار می‌رسید. این آبشار زیبا از بالای صخره‌ای بزرگ به پایین سرازیر می‌شود.

بعد از آبشار اول، برای دیدن دو آبشار دیگر باید از مسیری سخت عبور کرد چرا که دره تنگ‌تر می‌شود.

آیا تا به حال دره شنگستان را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا به نظرتان ارزشش را دارد که در تابستان سری به آنجا بزنید و از زیبایی و هوای مطبوعش بهره‌مند شوید؟

منبع : لست سکند

2121


موضوع : اخبار گردشگری
برچسب : , ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 2ام, 1398