جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

حمله به وزیر بهداشت؛ تلاش برای دفاع از عزاداری اهل بیت یا تاوان افشاگری

وزیر بهداشت اخیرا افشاگری بزرگی درباره شبکه فساد دارو در کشور انجام داده است

فرارو- چند روز پیش وزیر بهداشت از فضای «غم‌انگیز» در کشور انتقاد کرد و نسبت به تأثیر افسردگی بر خشونت‌های اجتماعی هشدار داد. این اظهارات  سعید نمکی  با انتقادات زیادی از سوی برخی کاربران روبه رو شد. این عده معتقد بودند که سخنان وزیر بهداشت در نقد عزاداری‌های مذهبی بوده است. در همین حال روز گذشته سعید نمکی درباره سخنان خود توضیحاتی داد.

به گزارش فرارو، آنگونه که خبرگزاری‌ها نقل کرده بودند وزیر بهداشت روز پنج‌شنبه در جریان همایشی پزشکی در مشهد گفته بود: «ما ۱۴ تولد در شیعه داریم با ۱۳ وفات؛ اما همیشه دلمان می‌خواهد گریه کنیم و ضجه بزنیم.»

سعید نمکی با تأکید بر اینکه «باید این فضای غم‌انگیز را شکست و آن را تعدیل و تلطیف کرد» گفت: «این افسردگی عامل خودکشی و بسیاری از خشونت‌های اجتماعی است؛ باید روان‌های پریشان را در یابیم.»

این سخنان به سرعت فضای مجازی را پر کرد و با واکنش‌های تند و انتقادی برخی کاربران روبه رو شد. این دسته از کاربران معتقد بودند که وزیر بهداشت به انتقاد از عزاداری‌های مذهبی پرداخته است.

امیر حسین ثابتی از مجریان شبکه افق و فعال رسانه‌ای اصولگرا در این باره نوشت: “آقای وزیربهداشت! اگر واقعا باور دارید مراسم‌های عزاداری برای اهل بیت باعث افسردگی مردم شده، پاسخ دهید چرا تاکنون یک عالم دینی یا حتی مداح بواسطه افسردگی از عزاداری خودکشی نکرده، اما در بین روشنفکران لاابالی و همیشه خندان، ده‌ها نفر مثل صادق هدایت در اثر افسردگی خودکشی کرده اند؟”

بسیاری در پاسخ به وزیر بهداشت دلیل ناامیدی مردم را عملکرد دولت دانستند نه هیات‌های عزاداری. کاربری نوشت که “اون هیاتی که باعث افسردگی و خودکشی و روانپریشی میشه هیات دولته نه هیات امام حسین.”

یا فردی دیگری گفته است: «رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور: ناامیدی مهمترین علت خودکشی در ایران است. آقای وزیر بهداشت! این ناامیدی حاصل بی عرضگی و ناکارآمدی دولت شماست. اقتصاد، عزت و امید را از مردم گرفتید، لااقل بگذارید امام حسین برای مردم بماند.»

کاربران دیگری نیز ناامیدی را ناشی از وضعیت بد اقتصادی کشور دانسته اند. یکی از آن‌ها گفته است: «آقای وزیر بهداشت این مجالس عزا نیست که مردم رو افسرده کرده بلکه وضع بد اقتصادی و عدم مدیریت مناسب جامعه چنین وضعی را به وجود آورده. خوبه نگفتین که به خاطر همین گریه‌ها تحریم شدیم و باید مذاکره کنیم در تعجبم؟»

در مقابل عده‌ای حرف‌های وزیر را کم اهمیت دانسته اند. علی نادری روزنامه نگار اصولگرا در این باره گفته است: «باور کنید صحبت وزیربهداشت کوچکترین اثری در رونق یا بی رونقی عزاداری سیدالشهدا ندارد. این‌ها که چیزی نیست، مگر چند بار مرقد سیدالشهدا را در کربلا تخریب نکردند؟ اما همچنان چشمه جوشان است. هیات‌ها و اربعین هر سال شلوع‌تر و بامعرفت‌تر از سال قبل. وقتتان را تلف پاسخ به وزیر نکنید.»

در این بین برخی نیز می‌گفتند که سخنان وزیر به خوبی منعکس نشده است. حتی برخی اصولگرایان معتقد بودند نباید به این فضاسازی علیه نمکی دامن زد چرا که او اقدامات مناسبی در وزارت بهداشت انجام داده و قطعا عملکردش بهتر از وزیر پیشین یعنی قاضی زاده هاشمی است.

برخی نیز یادآوری کردند که حملات اخیر به وزیر بهداشت پس از افشاگری او درباره وجود یک شبکه فساد در بخش دارو صورت گرفته است.کاربری نوشته است: «بنظر کسانی که منفعتی در بیت المال دارند تقاص اون حرف‌ها رو ازش گرفتند.»

توضیح وزیر درباره سخنانش
این فضا وجود داشت تا اینکه روز گذشته وزیر بهداشت درباره سخنان جنجالی خود توضیح داد. سعید نمکی گفت: «چندی پیش بنده در جمع معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفتم که باید به دانشگاه‌ها روحیه نشاط و امید تزریق کرد و اجازه نداد که دانشجویان دچار افسردگی شوند.»

او با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه به جامعه یاس و ناامیدی پمپاژ نکنید بلکه به جامعه امید و نشاط تزریق کنید گفت: “اما متأسفانه عده‌ای مرتب به یاس و ناامیدی جامعه دامن می‌زنند.”

نمکی افزود: «در آن نشست گفتم که در تشیع ۱۴ ولادت و ۱۳ وفات و شهادت داریم و گویا یک ولادت برای شادمانی بیشتر شیعه وجود دارد و آن انتظار قائم آل محمد (عج) برای ایجاد نشاط و امید در جامعه است، به عبارتی “در این سیاهی شب‌های سرد بی فانوس، هنوز دل به امید تو بسته ام خورشید.”»

وزیر بهداشت برداشت‌ها از سخنان خود را نقد کرد و گفت: «یکی از دوستان شب گذشته با بنده تماس گرفت و عنوان کرد که فردی علیه تو توییت کرده که گفته‌ای مراسم روضه و عزاداری برای حضرت سیدالشهدا (ع) عامل خودکشی در جوانان است. ابتدا از این حرف نرنجیدم، چون برخی افراد این گونه حرف‌ها را زیاد می‌زنند و برخی در پی ایجاد فضای غم و اندوه و سرخوردگی در جامعه هستند، لکن این برداشت و حرف، قطعاً از روی کج سلیقگی بوده است.»

در سال‌های اخیر مقام‌های پزشکی و بهداشتی کشور بار‌ها نسبت به شیوع بیماری‌های روانی در کشور هشدار داده‌اند. از جمله حدود دو ماه پیش علی اسدی، معاون دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت، گفت: آخرین پیمایش‌ها نشان از آن دارد که ۲۳.۶ درصد شهروندان ۱۵ تا ۶۴ سال مبتلا به «اختلالات روانپزشکی» هستند که از این تعداد ۱۲.۷ درصد مبتلا به اختلالات افسردگی و ۱۴.۶ درصد دارای اختلالات اضطرابی هستند.

سعید نمکی بهمن ماه سال گذشته پس از استعفای قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان شد. او چندی پیش در افشاگری اعلام کرد که سرنوشت یک میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی مشخص نیست. او از توزیع داروی تقلبی نیز پرده برداشت.

این افشاگری نمکی با استقبال برخی محافل سیاسی و مردم روبه رو شد.

 


موضوع : اخبار سیاسی
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 5ام, 1398