جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

حضور آمریکا در خلیج فارس به امنیت یا ثبات منطقه کمک نمی‌کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران، رویکرد فشار حداکثری را ناشی از مشاوره‌های بیمارگونه به ترامپ دانست و گفت فکر نمی‌کنم این رویکرد او را به جایزه مذاکره با تهران برساند.

محد جواد ظریف روز پنج شنبه در گفت و گو با نشنال اینترست درباره ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر هدف قراردادن یک پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز افزود: در تماسی که با تهران داشتم، ما هیچ اطلاعی درباره از دست دادن پهپاد نداریم.

وی ادامه داد: تا این زمان نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است. رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که آنها این پهپاد را هدف قرار داده اند. نمی‌دانیم این پهپاد چه کسی است، ما اطلاعاتی نداریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ایران اضافه کرد: اشتباه نکنید، واقعیت این است که آمریکا حضور خود را در خلیج فارس افزایش داده است و این به امنیت یا ثبات منطقه کمک نمی‌کند.

ظریف خاطرنشان کرد: یک محدوده کوچک آبی است و نمی‌توانید یک انباشت ترافیکی داشته باشید بدون اینکه اتفاقی بیفتد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نفتکش مفقود شده و آیا ایران مسئول آن است، گفت: همه اطلاعاتی که داریم این است که یک نفتکش کوچک که تنها یک میلیون لیتر فراورده نفتی چاقاق را حمل می‌کند و نه نفت را توقیف کردیم و آن هم اغلب در خلیج فارس به دلیل یارانه سنگینی است که در ایران به فراورده‌های نفتی تعلق می‌گیرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران افزود: قاچاق بسیاری از مرزهای دریایی و زمینی وجود دارد و ما آنها را به طور مرتب تعقیب می‌کنیم. بنابراین اگر این تانکری که آنها صحبت می‌کنند، این یک نفتکش قاچاق و نه نفتکش است.

ظریف در پاسخ به این سوال که مقامات ترامپ اعلام کرده اند که حدود ۵۰۰ نیروی دیگر به عربستان سعودی اعزام خواهند کرد، گفت: این یک حرکت نمادین است که به امنیت هیچ کسی کمک نمی‌کند.

وی افزود: به طور مسلم، امنیت منطقه ما نمی‌تواند از خارج خریداری شود. معتقدیم که کشورهای منطقه باید امنیت خودشان را از طریق همکاری و مجمع منطقه ای و نه از طریق تلاش برای خرید آن از خارج تامین کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: معمولاً این اقدام، راه قابل دفاعی برای تامین امنیت نیست.

ظریف در پاسخ به اینکه مقامات دولت ترامپ ممکن است که بخواهند باردیگر با کم رنگ کردن تروریستی بودن النصره، تسلیحات بیشتری را به سوریه انتقال دهند، گفت: آنها پیش از این سلاح‌ها را فراهم کرده اند.

وی یادآور شد: نه تنها برای النصره، بلکه آنها برای داعش هم سلاح فراهم کردند. بنا به گزارش‌های رسانه‌های غربی، سلاح‌های آمریکایی از طریق عربستان سعودی به داعش می‌رسید در زمانی که آنها در سوریه بودند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران ادامه داد: شما نمی‌توانید گروه‌های تروریستی را مسلح کنید و انتظار داشته باشید آنها بر مقاومت مردم پیروز شوند، این ناممکن است.

ظریف در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از گفت وگو با سناتور راند پال به عنوان میانجیگر یا مذاکره کننده به نیابت از ترامپ چیست، گفت: رئیس جمهوری ترامپ امروز گفت که او فرستاده نیست. بنابراین باید حرف او را ملاک قرار دهیم.

وی افزود: من با اعضای کنگره ملاقات می‌کنم اما در مورد جلسات خاص با اعضای خاص کنگره اظهار نظر نمی‌کنم اما اعضای کنگره، سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان طرف مذاکرات نیستند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌ایران خاطرنشان کرد: آنها نمایندگان مردم آمریکا هستند که ما برای آنها احترام قایلیم و فقط برای تنویر و نه برای مذاکره با آنها تعامل می‌کنیم. ما فقط می‌توانیم با دولت‌ها مذاکره کنیم.

ظریف درباره ادعای ترامپ برای متوقف کردن حمله به ایران در آخرین دقایق و اینکه آیا به دلیل احتمال پاسخ فراگیر ایران بود، گفت: این امر می‌تواند باشد و آمریکا از آن مطلع شده است.

وی زمان این آگاهی را بلافاصله پس از سرنگون کردن یک پهپاد متجاوز آمریکایی در حریم هوایی ایران، دانست و گفت: ما از خود دفاع می‌کنیم هر گونه حمله به ما به شدت مقابله به مثل خواهد شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران با بیان اینکه ترامپ به دنبال جنگ نیست، افزود: او در تلاش است تا از طریق فشار به توافق بهتری دست یابد. اگر به او توصیه شده است که اینگونه توافق بهتری به دست می‌آورد، فکر می‌کنم مشاوره بد یا مشاوره بیمارگونه به او شده است.

ظریف درباره انتصاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم گفت: من فکر می‌کنم حضور بولتون در کاخ سفید خبر خوبی برای هر کسی در جهان نبود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید ترامپ دوست دارد رفتاری همچون با کره شمالی را درباره ایران تکرار کند و نشست مستقیمی‌با تهران داشته باشد؟ گفت: من فکر می‌کنم او این را گفت، اما از نظر من رویکرد فشار حداکثری، او را به این جایزه نمی‌رساند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در جواب اینکه چرا با آمریکا به طور مستقیم وارد مذاکره نمی‌شوید هم اظهار کرد: به خاطر اینکه ما پیش از این یک توافق با دولت آمریکا داریم. دولت‌ها با هم توافق می‌کنند نه اشخاص؛ اگر توافق با دولت قبلی تنها تا زمان آمدن ترامپ پایدار باشد به طور طبیعی این نگرانی وجود دارد که با رفتن ترامپ، رئیس جمهوری بعدی هم چنین رفتاری انجام دهد.(ایرنا)


موضوع : اخبار سلامت

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 28ام, 1398