جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مراسمی که به مناسبت سالگرد تأسیس جهاد سازندگی حزب‌الله برگزار شده بود، سخنرانی کرد و درباره مسائل مختلفی از جمله وضعیت اداره این کشور توسط دولت حاکم سخن گفت.

سیدحسن نصرالله، ضمن تبریک به مناسبت سی‌ویکمین سالگرد تأسیس جهاد سازندگی حزب‌الله لبنان گفت: از خداوند متعال توفیق برای تمام برادران و خواهرانم در این نهاد را برای خدمت‌رسانی به مردم خواستارم، به ویژه که این نوع خدمت عظیم‌ترین عبادت‌هاست. جهاد سازندگی از ابتدا بخشی از مقاومت بود و ما افتخار می‌کنیم که این نهاد بخشی از حزب‌الله و مقاومت است.

وی یادآور شد: این نهاد که تحت تحریم‌های آمریکایی است، از ابتدا بخشی از مقاومت بوده و ما به این موضوع افتخار می‌کنیم. مقاومت همواره فعالیت‌هایی چندجانبه داشت و توانست با همکاری گروه‌های دیگر، آزادی مناطق اشغالی جنوب لبنان را در سال ۲۰۰۰ محقق سازد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: قبل از سال ۲۰۰۰ هر فعالیتی که جهاد سازندگی انجام می‌داد با حمایت مالی جمهوری اسلامی ایران بود.

وی یادآور شد: تجربه‌ای که پس از حمله اسرائیل به لبنان در ژوئن ۲۰۰۶ به دست آوردیم در تاریخ بشریت بی‌سابقه بود و بر اساس آن بود که از بطن جهاد سازندگی بنیاد وعد با حمایت ایران تأسیس شد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان صحرازدایی و گسترش فرهنگ درختکاری را از مأموریت‌های جهادسازندگی حزب‌الله معرفی کرد و یادآور شد: در سال‌های گذشته حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار اصله درخت کاشته شد که قبل از آن نیز یک میلیون درخت دیگر کاشته شده بود. ما جامعه‌ای کاری می‌خواهیم نه جامعه‌ای تنبل؛ جهاد سازندگی پس از پایان جنگ سال ۲۰۰۶ به فعالیت‌های کشاورزی پرداخت.

وی گفت: تا زمان حاضر دولت لبنان سیاست مشخصی برای متحول کردن بخش کشاورزی ندارد. ما خواستار توجه و حمایت دولت لبنان از بخش کشاورزی هستیم.

نصرالله همچنین با اشاره به رأی مثبت فراکسیون وفاداری به مقاومت در مجلس لبنان به بودجه امسال این کشور گفت: گفت‌وگوهای بسیار گسترده‌ای برای تدوین یک بودجه قوی در پارلمان لبنان انجام دادیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به طرح وزارت کار این کشور در راستای اعمال محدودیت‌ برای کارگران فلسطینی گفت: موضوع کارگران فلسطینی در لبنان باید به شکل علمی و منطقی بررسی و حل شود.

وی اظهار کرد: این‌که گفته‌اند حزب‌الله حاکم لبنان است، برای آن است که تمام بدبختی‌ها و مشکلات کشور را به دوش حزب‌الله بیندازند. هر کسی که حزب‌الله را حاکم لبنان می‌داند، هدفش تحریک مردم علیه حزب‌الله و ایجاد هرج و مرج در لبنان است. باید اشخاصی که مردم را تحریک می‌کنند به دادگاه تحویل داد، چراکه این نوع تحریک پیامدهای خطرناکی برای اقتصاد لبنان دارد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان برخی شایعات مبنی بر نقش این جنبش در حمله به کاروان صالح‌الغریب – وزیر لبنانی – را شدیداً تکذیب کرد و گفت: آنچه درباره این حادثه و دخالت ما در آن گفته شده دروغ، شایعه‌پراکنی، افترا و تهمت است. اگر حزب‌الله مشکلی با کسی داشته باشد، بدون هیچ واهمه‌ای و به طور مستقیم با آن شخص برخورد می‌کند.

وی افزود: ما خواستار تشکیل جلسه دولت در سریع‌ترین زمان ممکن برای بررسی جزئیات حادثه قبرشمون هستیم؛ چراکه اتهاماتی که به ما وارد شده برای تحت فشار قراردادن ما و آقای ارسلان است. ما هرگز وقفه‌ای در کار دولت ایجاد نمی‌کنیم و آماده‌ایم در صورتی که نخست‌وزیر دعوت کند، اولین کسی باشیم که در جلسه بررسی حادثه قبرشمون شرکت می‌کنیم.

سیدحسن نصرالله در ادامه سخنانش ضمن محکومیت انهدام خانه‌های فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی، آن را بخشی از قرارداد ترامپ دانست و گفت: توقف هماهنگی امنیتی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی بهترین اهرم در دست تشکیلات خودگردان فلسطین است که باید از آن علیه رژیم صهیونیستی استفاده کند.

انتهای پیام


موضوع : اخبار جهان
برچسب : ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 4ام, 1398