جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از مهر، منوچهر خواجه دلویی در حاشیه بازدید رئیس جدید بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از قطعه یک آزادراه تهران – شمال، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران – شمال به طول 22 کیلومتر از تهران تا شهرستانک ادامه می‌یابد، گفت: 13.5 کیلومتر از این قطعه معادل 42 درصد آن، تونل بوده که تعداد تونل ها در دو باند رفت و برگشت، 39 رشته به طول 32 کیلومتر است.

وی افزود: این تونل‌ها به دو شکل نفررو ویژه تردد افراد و ماشین رو، احداث شده‌اند که مجموعا 29 رشته به طول 2 کیلومتر و پل ها در هر دو باند رفت و برگشت، مجموعا به 25 دستگاه به طول 3.1 کیلومتر است.

معاون ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان، طولانی‌ترین پل این قطعه را پل شماره 6 قطعه یک آزادراه تهران – شمال به طول 319 متر و ارتفاع 80 متر از بستر رودخانه دانست و افزود: در باندهای رفت و برگشت این قطعه، 20 کیلومتر دیوار حائل از کناره کوههای مسیر برای جلوگیری از ریزش احداث شده است.

خواجه دلویی به احداث 62 دستگاه آب رو اشاره کرد و اظهار داشت: 12 میلیون متر مکعب در این قطعه عملیات خاکبرداری انجام دادیم که تاسیسات الکترومکانیکال خاص برای آن استفاده شد و در حال حاضر طول مسیر کاملا هوشمندسازی شده است.

وی به تونل‌های با ارتفاع بلند 3 قلو «تالون» به طول 5 کیلومتر برای تردد خودروها و دو کیلومتر تونل دیگر برای تردد افراد جهت ایمنی مسافران را نام برد و افزود: درقطعه یک این آزادراه، 2 میلیون و 100 هزار متر مکعب بتن ریزی برای احداث جاده بتنی انجام شد و جهت جلوگیری از ورود آلودگی شدید هوا به داخل تونل‌ها، چند دستگاه تهویه جدید در سقف دوم تونل ها نیز نصب شده است.

معاون ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان، افتتاح رسمی این آزادراه را در دهه فجر امسال عنوان کرد و افزود: از بهمن 93 که چینی‌ها از این آزادراه خارج شده‌اند تا تیرماه 94، قرارداد وزارت راه با بنیاد مستضعفان برای زیرسازی و در مرداد 96 برای روسازی ابلاغ شد که همه این تعهدات انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین در 4 سال اخیر هزار 110 تن انواع میلگرد و آهن آلات و 700 هزار تن سیمان مصرف شده و 8 میلیون متر مکعب خاکبرداری داشته ایم.


موضوع : اخبار خودرو
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 4ام, 1398