جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

رسانه کلیک – دانشمندان موفق به تولید یک دستگاه میکروسکوپ سه بعدی شده اند که مانند MRI برای سلول ها عمل کرده و آن ها را بدون تخریب و کامل نشان می دهد.

یکی از مشکلات حین مطالعه روی سلول ها این است که مشاهده آنچه درون آن ها اتفاق می افتد، بدون تخریب سلول امکان پذیر نیست. زمانی که دانشمندان با میکروسکوپ های سنتی سلول ها را مشاهده می کنند، با استفاده از نوعی مواد شیمیایی، قسمت هایی از آن را رنگ می کنند. با این وجود، این رنگ ها موجب تخریب و مرگ پیش از موعد سلول می شوند.

دانشمندان اخیرا موفق به تولید و توسعه تکنیکی شده اند که با استفاده از آن می توان داخل سلول های زنده را بدون تخریب آن ها مشاهده کرد.

میکروسکوپ سه بعدی جدیدی به نام CX-A می تواند ساختار درونی سلول ها را با رزولوشن کمتر از 200 نانومتر مشاهده کند. این میکروسکوپ سه بعدی برای سلول ها همچون یک دستگاه MRI عمل کرده و تصاویری از تمام زوایا از آن ها را به ثبت می رساند و سپس این تصاویر را با یکدیگر ادغام کرده و یک تصویر سه بعدی نهایی ارائه می دهد. سلول با استفاده از یک لیزر چرخنده روشن می شود و این کار تصویری واضح از سلول ارائه می دهد.

این میکروسکوپ اتوماتیک همچنین دارای نرم افزاری است که اطلاعات را در قالب تصاویر سه بعدی نشان داده و ترکیبات سلول را با رنگ های مختلف تفکیک می کند.

این تکنولوژی به دانشمندان اجازه می دهد سلول ها را در زمان حیاتشان مطالعه کنند. اکنون دانشمندان می توانند ساعت ها، روزها یا حتی هفته ها روی سلول ها مطالعه کنند و نحوه عملکرد سلول ها در طول زمان را نیز متوجه شوند. کاربر می تواند میکروسکوپ را به نحوی تنظیم کند که در بازه های زمانی تعیین شده، تصاویری از سلول ثبت کند و نیازی نیست خود در تمام مدت بر دستگاه نظارت داشته باشد.

میکروسکوپ سه بعدی جدید به شناخت روندهای بیولوژیکی، نحوه ارتباطات اندام ها و چگونگی تشکیل شبکه های پیچیده به واسطه میتوکندری ها کمک کند.


موضوع : اخبار فناوری

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 27ام, 1398