جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

بیش از ۹۹ درصد تبلیغات در حوزه پزشکی و دارویی غیرقانونی یا فاقد مجوزند

معاون کل وزارت بهداشت گفت: تمام داروهایی که از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند تقلبی است و از شبکه‌های غیررسمی‌ و قاچاق وارد شده‌اند.

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکترایرج حریرچی در خصوص نحوه نظارت بر تبلیغات پزشکی در رسانه‌ها و فضای مجازی با اشاره به اینکه، قریب به اتفاق تبلیغات پزشکی و دارویی کذب یا غیرقانونی هستند، اضافه کرد: تبلیغ داروها و ذکر خواص درمانی در تبلیغات هر نوع مواد و محصول در رسانه‌های عمومی‌ که مخاطب آنهـا عمـوم مـردم‌اند، طبق قانون ممنوع است.

وی در ادامه افزود: بیش از ۹۹ درصد تبلیغات در حوزه پزشکی و دارویی  فاقد مجوز هستند در حالیکه طبق آیین نامه بند ب ماده سه سازمان نظام پزشکی همه این تبلیغات باید شماره اخذ مجوز داشته باشند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: منظور از تبلیغات پزشکی و دارویی هرگونه پیام یا اطـلاع رسـانی اسـت کـه منجر به ترغیب دریافت یا مصرف خدمات و محصولات می‌شود چرا که مشتری کافی ندارد و یا  تبلیغات برخی پزشکان که اکثرا هم پزشکان مطرح و برجسته ای نیستند به اشکال مکتوب، شنیداری، گزارش و … صرفا برای برای جلب مشتری صورت می‌گیرد.

دکتر حریرچی با تاکید بر اینکه، تمامی‌تبلیغات فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره ای کذب هستند، گفت: تخلفات مذکور در رسانه‌های رسمی‌هم به میزان قابل توجهی وجود دارند، ولی در فضای غیررسمی‌ بویژه شبکه‌های ماهواره ایی و فضای مجازی شدت بسیار زیادی دارند.

وی خاطرنشان کرد: تمام داروهایی که از طریق شبکه‌های ماهواره ای تبلیغ می‌شوند تقلبی است و از شبکه‌های غیررسمی‌و قاچاق وارد شده که اصلا معلوم نیست در چه شرایطی نگهداری شده‌اند و مصرف آنها ممنوع است.

به گفته دکتر حریرچی، اکثریت جامعه پزشکی به طور سالم خدمات خود را ارائه می‌دهند و در شرایط فعلی که کمبود متخصص داریم، وجود صف انتظار برای ویزیت متخصصین، انجام تبلیغات گران قیمت توسط تعداد اندکی از پزشکان می‌تواند نشانه کمبود مشتری آنها و احتمالا کیفیت عملکرد ایشان باشد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: سازمان نظام پزشکی که مسئولیت قانونی نظارت بر تبلیغات پزشکی را بر عهده دارد، اخیرا اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده اند. حلقه اول برخورد سازمان نظام پزشکی در مورد تبلیغات غیر اخلاقی است.


موضوع : اخبار سلامت

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 5ام, 1398