جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازان:

به محض بهبود فضای کسب و کار بین المللی، داخلی سازی به فراموشی سپرده می شود

عصر خودرو- حمایت از کالای ایرانی که از سوی رهبر معظم انقلاب برای تقویت اقتصاد داخلی مطرح شد، در صورت تحقق باعث شکوفا شدن تولید خواهد شد و بخشی از این حمایت نیز به رفع موانع و چالش های درآمدی صنایعی نظیر قطعه سازی خودرو باز می گردد.

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ، مهندس امیرحسین جلالی نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودرو استان استان تهران در خصوص مطرح شدن داخلی سازی قطعات خودرو گفت: هراز چندگاهی به فکر داخلی سازی می افتیم و به محض بهبود فضای کسب و کار بین المللی و فروش نفت، دوباره وارادات حداکثری در دستور کار قرار می گیرد و داخلی سازی به فراموشی سپرده می شود. داخلی سازی یک فرآیند و کار  بلند مدت است که از قوانین کشور شروع، با تخصیص اعتبارات قوت و با جذب سرمایه¬گذاران و کارآفرینان شدت و اعتبار می گردد؛ نه اینکه امروز دستور بخواهیم داخلی سازی انجام دهیم و انتظار داشته باشیم فردا محصولاتمان داخلی شود.
ایشان در خصوص تاثیرات تحریم بر صنعت گفت: برخی از قطعه سازان که عموماً در زمره کارآفرینیان خرد قرار می گیرند همواره فعالیت های اقتصادی خود را در چارچوب اقتصاد کلان حال حاضر تعریف می نمایند و همانگونه که انتظار می رود به دنبال سود حداکثری واحدهای تولید خود در هر شرایط اقتصادی و سیاسی می باشند. اگر چه معدود تولیدکنندگان در زمان وفور ارز به واردات روی آورده¬اند ولی بدنه اصلی قطعه سازی کشور همیشه به فکر تولید هستند اما چالش های حفظ نقدینگی و حیات واحد تولید در شرایط اقتصادی نامناسب فعلی سبب می شود که بیشترین ضربه به کسب و کارشان بخورد.
مهندس جلالی افزودند: برای برون رفت از این معضل و استفاده اقتصادی حداکثری از امکلانات داخلی فقط افزایش داخلی سازی یا همان مهندس معکوس قطعات و اجزاء مجموعه های مورد استفاده در خودرو دیگر پاسخگو نیست و نتیجه ی اینگونه داخلی سازی ادامه ی تولید خودرهای قدیمی، پرمصرف و بی کیفیت فعلی می باشد که اعتراض مصرف کنندگان را به همراه داشته و خواهد داشت.
وی ادامه داد: لزوم تغییر نگرش برای داخلی سازی قطعات وجود دارد و به نظر بنده لازم است به داخلی سازی از منظری دیگر پرداخته شود که همانا استفاده حداکثری از توان اقتصادی کشور و امکانات سخت¬افرازی موجود به همراه نیروی انسانی مجرب همراه با مشوق های لازم می باشد و در این راستا توجه به نکات زیر قابل توجه و ضروری است:
1. تمامی قطعه سازان باید به سمت دانش بنیان شدن حرکت و از پتانسیل دانش داخلی و بین المللی استفاده نمایند.
2. در مرحله ی اول باید کپی کاری هوشمندانه با بررسی دقیق نمونه های به روز خارجی در دستور کار قرار بگیرد.
3. تقویت واحدهای توسعه و تحقیق همراه با تجهیزات آزمایشگاهی لازم بطوریکه تفکر ابداع و نوآوری در ذهن نیروی کار مجرب نهادینه گردد.
4. مشوق های لازم برای موارد ایراد شده با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانکی،تخفیفات گمرگی و مالیاتی و تامین اجتماعی از طرف دولت و سیاست گذارن در نظر گرفته شود.
5. تسهیل در جهت رفع موانع واردات دستگاه ها و ابزارآلات خاص تولیدی برای سرعت عمل داخلی سازی
ایشان در پایان این گفتگو خاطر نشان کرد که شعارهای خودکفایی و داخلی سازی بدون پشتوانه ی قابل توجه منجر به بهبود قابل ملاحظه¬¬ای در افزایش توانمندی های داخلی نخواهد شد و مباحث فراوانی در خصوص نهضت داخلی سازی قطعات وجود دارد که در همین راستا کمیته¬ای در انجمن تخصصی صنایع نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران تشکیل شده است که به زودی خروجی این کمیته به استحضار می رسد.


موضوع : اخبار خودرو
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 30ام, 1398