جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش افکارنیوز،

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد اعضای این سازمان باید برای دنیایی بدون پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد (آی ان اف) و موشک‌های بیشتر روسیه آماده شوند.

اخبار بین الملل- دبیرکل ناتو گفت دنیا باید آماده موشک‌های بیشتر روسیه باشد، زیرا مسکو به هیچ وجه نشانه‌ای درباره تغییر موضع خود درباره پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد نشان نداده است.

دبیرکل ناتو پیشتر نیز ادعا کرده بود در صورت خروج روسیه از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد این سازمان پاسخی موثر و قابل توجه به این اقدام خواهد داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اکتبر سال گذشته میلادی با مطرح کردن ادعایی علیه روسیه مبنی بر نقض پیمان منع موشک‌های میانبرد، اعلام کرد قصد دارد به طور یکجانبه از این معاهده خارج شود. مسکو ضمن رد این اتهامات اظهار کرد واشنگتن این پیمان را بار‌ها نقض کرده است. اوایل سال میلادی جاری آمریکا اعلام کرد این کشور تعهدات خود تحت پیمان موشکی ۱۹۸۷ را به مدت شش ماه به حالت تعلیق درمی‌آورد. از سوی دیگر در دوم فوریه امسال نیز ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد مسکو در واکنش به اقدام واشنگتن، تعهدات خود تحت این پیمان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

ناتو تمامی مسئولیت فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد را متوجه روسیه می‌داند و از این کشور می‌خواهد تا برای نجات آن اقدام کند.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد هر دو کشور را ملزم به از بین بردن موشک‌های کروز و بالستیک زمینی با بُرد حدود ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل می‌کرد. مسکو و واشنگتن بار‌ها یکدیگر را به نقض این پیمان موشکی متهم کرده‌اند.

 


موضوع : اخبار جهان
برچسب : , , , ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 27ام, 1398