جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، پیش نویس توافقنامه ایجاد شورای مشورتی برای نظارت و کنترل نرخ ارز در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تصویب رسید.

هیأت اجرایی این کمیسیون در نشست اخیر خود مسائل مربوط به مقررات گمرکی و فنی، سیاست مالی، تجارت، رقابت، دیجیتال سازی و فعالیت بازار‌های داخلی کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا را مورد بررسی قرار داد.

در این نشست پیش‌نویس توافقنامه ایجاد شورای مشورتی برای نظارت و کنترل بر نرخ ارز در کشورهای این اتحادیه به تصویب رسید.

در این سند درج شده سیاست‌های ارزی توسط نهاد‌های جداگانه شامل سران بانک‌های ملی (مرکزی) کشورهای عضو اتحادیه تنظیم می‌شوند.

 در پیش نویس این سند اهداف، وظایف، عملکرد، ترکیب و اختیارات این شورا و همچنین روش تصمیم‌گیری‌ها مشخص شده است.

توسعه و تعمیق همکاری‌ها میان بانک‌های مرکزی کشورهای عضو در ارتباط با سیاست‌های ارزی، شناسایی آسیب‌ها و شوک‌های خارجی که می‌توانن علت بی‌ثباتی و افزایش نوسانات در بازارهای داخلی ارز شوند از جمله وظایف این شورا احصا شده است.

سند مذکور برای هماهنگی داخلی به تمام کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ارسال خواهد شد.

هیأت اجرایی کمیسیون اقتصادی اوراسیا علاوه بر این طرح عملی برای تشکیل و بهبود یک سیستم مشترک اطلاعات مرجع برای سال‌های 2019-2020 را تایید کرد.

انتظار می‌رود سیستم طبقه بندی و فهرستی در زمینه فعالیت‌های جداگانه کمیسیون تدوین و تایید، جاری سازی و استفاده از نسخه‌های محلی سیستم‌های طبقه بندی و فهرست‌ها مشخص و همچنین اسناد لازم تهیه شوند.

در نتیجه پیش از 30 کتاب مرجع و طبقه بندی شده در منابع مشترک اطلاعات مرجع اتحادیه‌ اقتصادی اورآسیا وارد می‌شوند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از 180 میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2013 میلادی حدود 4 هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند.

اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.  

انتهای پیام/ح


موضوع : اخبار جهان
برچسب :
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 28ام, 1398