جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عراقچی: نشست کمیسیون مشترک برجام خوب و سازنده بود؛ مشکلات ما بسیار جدی هستند و باید برطرف شوند/ تا تامین خواسته‌هایمان به کاهش تعهدات ادامه می‌دهیم/ روسیه: از ایران خواسته شد گام سوم کاهش تعهدات را اجرا نکند

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اعلام کرد در هنگام جمع ‌بندی، تمامی کشورهای باقی مانده در برجام بر پایبندی به تعهدات‌شان ذیل توافق هسته‌ای تاکید کردند.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری‌ها، سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت: امروز جلسه کمیسیون مشترک برجام به دلیل شکایت متقابلی که ایران و سه کشور اروپایی از نحوه اجرای برجام داشتند، برگزار شد. بحث‌های خوبی صورت گرفت و طرفین منطق‌ کارهای خود را ارائه دادند.

وی در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار کرد: ما در یک ماه گذشته تحولاتی در نحوه اجرای برجام داشته‌ایم. امروز بحث‌های مفصلی بر سر گزارشات آژانس مبنی بر کاهش تعهدات برجامی ایران و قصور کشورهای اروپایی در اجرای تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای داشتیم. بحث‌ها سازنده بود. در هنگام جمع ‌بندی، تمامی کشورهای باقی مانده در برجام بر پایبندی خود به تعهدات‌شان ذیل توافق هسته‌ای تاکید کردند. ایران نیز تاکید کرد که تا زمان تامین نشدن خواسته‌هایش، به روال خود در کاهش تعدات برجامی‌ ادامه خواهد داد.

عراقچی در خصوص نشست کمیسیون مشترک برجام همچنین اعلام کرد: روحیه حاکم بر جلسه خوب و سازنده بود اما مشکلات ما بسیار جدی هستند و باید برطرف شوند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در خصوص برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران امور خارجه هم گفت: اعضای برجام مصمم هستند که جلسه وزرای امور خارجه برجام را نیز برگزار کنند. ما نیاز به آمادگی‌سازی‌های قبلی داریم و در جلسه امروز، بحث‌هایی در این زمینه نیز انجام شد. احتمالا جلسات دیگری در سطح کارشناسی داشته باشیم که در حین ملاقات وزرا به دست‌آوردهای ملموسی برسیم.

وی در آخر اعلام کرد: تصمیم گرفته شد که گروه‌های کاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی کار خود را شروع کنند. پس از این جلسه، کارشناسان ما با هدف رسیدن به راه‌حل‌های عملیاتی در اجرای برجام در دو حوزه مختلف اقتصادی جلساتی خواهند داشت.

همچنین «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت که در این نشست از ایران خواسته شد تا گام سوم کاهش تعهد خود به برنامه جامع اقدام مشترک را انجام ندهد.


موضوع : اخبار سیاسی

نویسنده :ایران نیوز در تاریخ مرداد 6ام, 1398