جدیدترین خبرهای روز ایران و جهان را در ایران نیوز دنبال کنید

عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس تاکید کرد که هیئت این جنبش در دیدار با میخائیل بوگدانوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده ولادیمیر پوتین در امور خاورمیانه پرونده‌های مهم و اساسی فلسطین و راه‌های تقویت نقش و جایگاه روسیه به منظور پایان دادن به تکروی و یکه تازی آمریکا در منطقه را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

به گزارش ایسنا، موسی ابومرزوق،‌ عضو دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگوی ویژه با مرکز اطلاع رسانی فلسطین خاطرنشان کرد که طرح به اصطلاح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن، نتیجه یکه تازی‌های آمریکا در منطقه است.

ابومرزوق اشاره کرد که با بوگدانوف در مورد اقداماتی که روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ برای توقف یکه تازی‌های آمریکا در منطقه می‌تواند، انجام دهد، گفت‌وگو کرده است.

وی خاطرنشان کرد: روسیه یک بازیگر مهم و تاثیرگذار در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی چه در سازمان ملل و چه در شورای امنیت و دیگر نهادهای بین‌المللی است و بدون شک در مساله فلسطین و آینده آن نیز تاثیرگذار است.

موسی ابومرزوق تاکید کرد که روسیه نقش مهم و پررنگی در رها شدن از فشارهای کشورهای عربی دارد و کم رنگ شدن این نقش، موجب یکه‌تازی آمریکا در منطقه و ایجاد بحران‌های بی‌پایان شده است.

ابومرزوق تصریح کرد که در دیدار با این مقام روس، صراحتا در مورد ضرورت تقویت نقش و جایگاه روسیه در مساله فلسطین و نوار غزه و اعمال فشار این کشور بر رژیم صهیونیستی به منظور ملزم کردن آن به پایبندی به تفاهمات صورت گرفته برای آرام سازی اوضاع در غزه گفت‌وگو کرده است.

این رهبر حماس در رابطه با پرونده آشتی ملی فلسطین نیز گفت که روسیه روابط خوب و نزدیکی با اکثر گروه‌های فلسطینی چه در رام الله و چه در غزه و دمشق دارد و تاکنون طرح‌ها و ایده‌هایی را برای تحقق وحدت ملی و مقابله با معامله قرن و سیاست‌های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی ارائه داده است.

وی اظهار داشت که در جریان سفر هیئت حماس به روسیه، در مورد بحران‌های جاری در منطقه به ویژه سوریه، لیبی و سودان نیز گفت‌وگو شد.

ابومرزوق بر ضرورت اولویت دادن به راه حل سیاسی و متوسل نشدن به زور و قدرت تاکید کرد تا منطقه شاهد قتل و کشتار و فلاکت بیشتری نباشد.

از سوی دیگر، موسی ابومرزوق خاطرنشان کرد که تحریم‌های اعمال شده بر ایران یکی از شیوه‌های جنگ است.

وی از دولت روسیه خواست همراه با چین به حمایت از ایران ادامه دهند و سد راه یکه‌تازی آمریکا و اقدامات خودسرانه آن علیه دیگر کشورها شوند.

هیئتی بلندپایه از جنبش حماس به ریاست موسی ابومرزوق از دو روز پیش به دعوت وزارت امور خارجه روسیه راهی مسکو شد. هیئت حماس در این سفر با شماری از مقامات روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

بوگدانوف روز گذشته ضمن اشاره به تمایل کشورش به تقویت روابط با حماس، بر مخالفت قاطع روسیه با طرح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن و کنفرانس اخیر در بحرین تاکید کرد.

وی همچنین بر ضرورت اولویت دادن به وحدت ملی فلسطین تاکید کرد و گفت روسیه آماده است تا به فلسطینیان برای تحقق این امر کمک کند، زیرا وحدت ملی فلسطینیان گامی اساسی در راستای تحقق خواسته‌های مشروع ملت فلسطین است.

انتهای پیام


موضوع : اخبار جهان
برچسب : ,
نویسنده :ایران نیوز در تاریخ تیر 27ام, 1398